Büyükada davasında tahliye

Büyükada davasında tahliye

26 Ekim 2017 Perşembe  |   Günlük

Büyükada'daki toplantıya ilişkin aralarında yabancı uyrukluların da bulunduğu 8'i tutuklu 11 sanığın yargılandığı davada, tutuklu sanıkların tümünün tahliyesine karar verildi.

Büyükada'da toplantı yaptıkları otelde 5 Temmuz'da gözaltına alınan Uluslararası Af Örgütü Türkiye, Yurttaşlık Derneği ve İnsan Hakları Gündemi Derneği temsilcilerinin de aralarında bulunduğu 8'i tutuklu 11 sanık dün ilk kez hâkim karşısına çıktı.

İstanbul 35'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmayı TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı AK Parti Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Almanya İstanbul Başkonsolosu Georg Wilhelm Dr. Birgelen ve Fransa İstanbul Başkonsolosu Bertrant Buchwalter de izledi. 7'si tutuklu 9 sanığın katıldığı duruşmaya, İlknur Üstün ile ByLock suçlamasıyla İzmir 16. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada tutuklu olan Taner Kılıç ise SEGBİS ile bağlandı.

Af Örgütü Türkiye Temsilcisi Taner Kılıç'ın "Silahlı terör örgütü üyeliği", diğer şüphelilerin ise, "Silahlı terör örgütüne yardım etme" suçlamasıyla yargılandığı davada 5-15 yıl arasında hapis cezası isteniyor.

Savcı, 7 tahliye istedi

Sanıklar ifadesinde suçlamaları kabul etmeyerek tahliyelerini talep etti.

Günal Kurşun, Peter Frank Steudtner, İlknur Üstün, Ali Ghravi, İdil Eser, Özlem Dalkıran, Nalan Erkem'in adli kontrol ile tahliyesini talep eden duruşma savcısı, Veli Acu'nun tutukluluk halinin devamına karar verilmesini istedi.

Mahkeme 4 kişiye yurtdışına çıkış yasağı koyarak sanıkların hepsini tahliye etti.

'Otelde gizli toplantı olabilir mi?'

İddianamede toplantıyı organize eden kişi olmakla suçlanan Özlem Dalkıran şunları söyledi:

"Bir grup insan hakları savunucusunun bilgilerini arttırmak için bir araya geldiği bir atölye çalışması nasıl oluyor da bir terör örgütü iddianamesine dönüşüyor anlamadım. İnsan Hakları Ortak Platformu'nun (İHOP) nisanda yaptığı geleneksel değerlendirme toplantısında, artan siber saldırılardan elimizdeki verileri nasıl koruyabileceğimize ilişkin bilgilendirme toplantısı yapma kararı aldık. Bütçe açısından en uygun yer olduğu için Büyükada'yı tercih ettik. Toplantının gizli yapıldığı iddia ediliyor. Otelde gizli toplantı olabilir mi? Kapının açık olduğu polis tutanağında bile belirtildi."

(Hürriyet)