'Büyük tartışma'dan notlar

'Büyük tartışma'dan notlar

16 Haziran 2019 Pazar  |   Günlük

23 Haziran seçimleri öncesinde İstanbul belediye başkan adayları Ekrem İmamoğlu ile  Binali Yıldırım arasında merakla beklenen televizyon tartışması yaklaşık üç saat sürdü.

Yaklaşık 20 yıl aradan sonra adayları ilk kez ekranda buluşturan tartışma İsmail Küçükkaya'nın moderatörlüğünde planlanandan bir kaç dakika geç, tam olarak 21.04'de Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda başladı. Tartışmanın en çok merak edilen yönlerinden biri Küçükkaya'nın tarafsız kalıp kalmayacağıydı. İlk seçilen moderatör olan gazeteci Uğur Dündar'ın çekilme kararı almasının ardından görevi üstlenen Küçükkaya iki adaya eşit durduğunu özellikle göstermeye çalıştı ve dengeyi sağlama kaygısıyla hem İmamoğlu'na da hem de Yıldırım'a çoğunlukla aynı soruları yöneltti. Moderatörün diyaloğa girilmesine izin vermemesi programda gerginliğin fazla yükselmesini engelledi. Yine de iki aday arasında zaman zaman kısa da olsa tartışma ve müdahaleler yaşandı. Müdahaleler genellikle Yıldırım'dan geldi.

Küçükkaya genellikle iki adayın kolayca yanıtlayabileceği sorular yöneltmeyi seçti. Bunlar dışında beklenildiği gibi Giresun- Ordu Havaalanındaki VIP polemiğiyle ilgili olarak İmamoğlu'na bir soru yöneltti. Yıldırım'a ise "Şimdiye kadar girdiğiniz seçimleri kazanamadınız, bunun bir muhasebesini yaptınız mı" ve "Vaatleriniz var, İstanbul 25 yıldır partinizde. Şimdiye kadar neden yapmadınız merak ediliyor" diye sordu.

Diğer sorular ise arasında İstanbul Belediyesinde israf, Fetö ile mücadele, seçim sonucunu tanıma, seçimin tekrarlanmasının nedenleri, İstanbul'daki Kürt seçmenler, Suriyeli seçmenlerin durumuyla kadın istihdamı konusunda yapılacaklar bulunuyordu. Küçükkaya ayrıca iki adaya da, "Seçimi kazanırsanız mal beyanında bulunur musunuz" diye sordu. Moderatör İmamoğlu'na, "Fetö ile ilişkiniz oldu mu, Fetö yurtlarında kaldınız mı..." sorusunu yöneltti, bir meslektaşından gelen uyarı üzerine Yıldırım'a aynı soruyu daha sonra yöneltti.

 

 

Programın ilginç anlarından biri adayların birbirine soru sormasıydı. İmamoğlu Yıldırım'a, "AA'nın o akşam (31 Mart gecesi) yaptıkları sizin için ne ifade ediyor" sorusunu yöneltti. Yıldırım ise İmamoğlu'na, "Gelir gelmez hemen büyükşehrin veri tabanını kopyalama talimatını neden verdiniz? Bunun Kişisel Verileri Koruma Kanunu'na aykırı olduğunu bilmiyor muydunuz, hukukçularınız sizi yanılttı mı" diye sordu.

Programın sonunda Küçükkaya, Yıldırım ve İmamoğlu'na moderatörlüğünü beğenip beğenmediklerini sordu. 

Yıldırım, "Ben bir anormallik görmedim. Gayet iyi olduğunu söylüyorum." dedi. Küçükkaya'nın "Adil miydim" şeklindeki sorusuna, Yıldırım "Olabildiğince" yanıtını verdi. İmamoğlu da "Tüm özgün ve özgür irademle teşekkür ederiz." cevabını verdi. Küçükkaya'nın Yıldırım'a dönerek, "Sizin de teşekkür etmenizi isterim. Herhangi bir hatamı gördünüz mü" demesi üzerine Yıldırım, "Ben de teşekkür ederim" yanıtını verdi.

Tartışmanın iki adayın sadık seçmenlerinden çok kararsızlar ya da ilk seçimde farklı nedenlerle sandık başına gitmeyenlerin tutumunu belirlemesi açısından önem taşıdığı düşünülüyordu. Adayların ekrandaki performansının bu seçmenleri nasıl etkilediği 23 Haziran gecesi ortaya çıkacak.

İlginç bir not, merakla beklenen canlı yayın tartışmasının sürdüğü sıralarda TRT, Star, ATV ve Show gibi kanallar film, Kanal D ise "Çok Güzel Hareketler Bunlar"ı getirmeyi tercih etti.