Bütün suç Fenerbahçe'nin!

Bütün suç Fenerbahçe'nin!

21 Ağustos 2018 Salı  |   Mentor

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) Asbaşkanı Galatasaray için transfer görüşmelerine katılır, TFF Başkanı Beşiktaş'tan alacaklıdır, FIFA, UEFA talimatlarına aykırı olmasına rağmen sözleşmesi olan oyuncuyla görüşülür, TFF bile Fenerbahçe'nin rakibidir, fair play cinayetleri ve rezaletleri arasında komedi yaşanır ama bütün suç Fenerbahçe'nindir!

Çünkü Fenerbahçe herkesin rakibi kendi gündemini kendisi yaratan tek organizasyon, diğerleri takipçi, bu ülkede spor ve futbol söz konusu ise sadece Fenerbahçe ve düşmanlığını satabilirsin.

Ülke değişiyor, insanlar değişiyor ağzına kadar ahbap çavuş ilişkisine, öğrenilmiş çaresizliğe, köylülüğünü ve değerlerini kaybetmiş ama kentleşememiş toplumun varoş kültürüne batmış futbolu da değişecek.

Değişimin adı ve sahibi yine Fenerbahçe; elbette geçmişin karanlığı, varoşu, futbol ağalığı, medya baronlukları üstüne çullanacaktır ama bu sefer hata yaparlar çünkü karşılarında tek adamın şekerine bağlı gel gitlerden oluşan bir kurumsal politika yerine doğrudan halkın yönetime el koyduğu demokratik devrimini tamamlamış bir Fenerbahçe var.

Fenerbahçe bu ülkenin en başarılı futbol kulübü olmayabilir ama bu ülkenin rakibi olmayan tek spor kulübü, bütün rakipleri ona göre pozisyon alıyor. 

Son transfer olayında görüldü ki; Fenerbahçe adı rakiplerinin bir tür histeri krizi geçirmesi için yeterli oluyor, ağlamalar, yalvarmalar kapı kapı dolaşıp siyasetten yardım isteyecek kadar kendini güçsüz ve zayıf hissetmeler ve "Yüreğimde sizin ateşiniz yanıyor" diyen bir çocuğun yüksek kontrat tuzağına düşen bir tür çaresizlik sendromu. Yoksa gücüne inanan bir camia ikide bir başbakan, bakan arayıp "Abi beni dövüyorlar" diye ağlar mı? Kendilerini çaresiz hissettikleri çok açık. Daha da kötüsü bu çaresizlik o kadar bilinçaltına yerleşmiş ki, hiç endişe etmeden söylüyorlar; onlara göre her önüne gelenden yardım istemeden Fenerbahçe yenilemez ki söylenen teşekkür değil Fenerbahçe ile başa çıkamıyoruz itirafıdır. 

Bu ülkenin tek başına varolan tek spor markası Fenerbahçe, değil UEFA kupası her yıl Şampiyonlar Ligi şampiyonu olsan sonuç değişmiyor çünkü sistem sadece Fenerbahçe ve rakiplerinden oluşuyor ve sistemden onu çektiğinde geriye ne futbol ne spor ne gazete ne de rakip kalıyor...