Burhan Felek Ödüllerini kazananlar

Burhan Felek Ödüllerini kazananlar

6 Kasım 2018 Salı  |   Günlük

"Şeyhül Muharririn" unvanını taşıyan, 72 yıl aktif gazetecilik yapan ve TGC önceki başkanlarından Burhan Felek'in anısına konan ödüller 5 Kasım 2018 Pazartesi günü düzenlenen törenle sahiplerini buldu. 36 yıldır sürdürülen ödüller 70 yaşından gün alan, 50 yılı aşkın süreyle basına hizmet veren ve çalışmayı sürdüren gazeteciler arasından seçilerek veriliyor. 

Burhan Felek için Karacaahmet'te mezarı başında sabah bir anma töreni düzenlendi. Törene Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, TGC Önceki Başkanı Orhan Erinç, TGC üyeleri, Burhan Felek Lisesi yöneticileri, öğrencileri, kurucusu olduğu Anadolu Spor Kulübü'nün yöneticilerinden oluşan 70 kişi katıldı. Anma törenine katılanlar daha sonra Burhan Felek Lisesi'ni ziyaret ettiler. 

Aynı gün Burhan Felek Konferans Salonu'nda düzenlenen törende 70 yaşından gün alan ve meslekte 50 yılını tamamlayan Ali Acar, Baki Şehirlioğlu (1 Ekim 2018 tarihinde ödüle değer bulunan Şehirlioğlu 18 Ekim 2018 tarihinde vefat etti), Erkan Oyal, Fevzi Koçak, Fikret Kalmuk, Sezer Duru, Sungu Çapan, Taylan Erten, Turhan Günay ve Zeynep Avcı ödüllerini aldılar 

Kimdir?

Burhan Felek, 1889 yılında İstanbul'da doğdu ve Hukuk Mektebi'ni bitirdi. Mesleğe Ahmet Rasim'in Donanma Dergisi'nde başladı. Tasvir-i Efkar Gazetesinde spor ve foto muhabiri olarak çalıştı. Vatan, Millet, Yeni Ses, Tan, Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinde yazarlık yaptı. 1925 yılından başlayarak son günlerine kadar köşe yazılarını sürdürmesi nedeniyle Şeyhül Muharririn unvanı ile ödüllendirildi. İ.Ü. Gazetecilik Enstitüsü'nde öğretim üyeliği yaptı. İtalyan mizahçısı Giovanni Guareschi'nin "Don Camillo" dizisini Türkçe'ye çevirdi, İstanbul Üniversitesi'nin Onursal Hukuk Doktorluğunu alan ilk gazeteci oldu. TGC başkanlığını 1949-1952 ve 1959-1982 yılları arasında 2 kez üstlendi. 

(TGC)