Bu faiz başka faiz

Bu faiz başka faiz

6 Ekim 2018 Cumartesi  |   Köşe Yazıları

Muhterem cemaat, değerli müminler, değerli banka yöneticileri, yatırımlarımıza yüksek faiz vermek suretiyle bizleri ihya eden değerli banka müdürleri ve çok değerli bireyselci kardeşlerim!

Yüce Allah, kutsal kitabımızda faizi yasak etmiştir; amma bu yasak ettiği faiz, kati suretle başkanlığımızın gerek ülkemizde, gerekse dünya üzerinde yapacağımız faaliyetler için gerekli olan işleri yapması için bize tahsis edilen ve maaalesef yetmeyen bir avuç paranın değerlendirilmesi amacıyla bankalara yatırdığımız paradan alınan faiz değildir. O faiz başka bir şey olmalıdır, da ne olduğu başka bir hutbenin konusudur. Hah, buldum!: O faiz, tefeciler için konan faizdir. Böyle bilinsin!

Bu hükümden haraketle, başkanlığımızın şu kadar faiz geliri elde ettiği haberi üzerine, sosyal medya denen şeytan, ki en büyük şeytandır. Hem vallahi, hem billahi bazı kalemşörleri başkanlığımız hakkında atıp tutmaktalar. "Vay efendim, nasıl olurmuş da biz faiz alırmışız?"

Özel araçlarımızla yurdumuzun en ücra köşelerine gider iken, gerek lastiğimizin patlaması, gerek trigel kayışımızın kopması, gerek bujilerin meme yapması, gerek arabaların su kaynatması, gerek manifolt contasının yanması gibi sebeplerle bu araçlarda meydana gelen arızaların yarattığı masraflar; öte yandan gittiğimiz yerlerdeki yeme, içme ve konaklama masraflarımız, oralara götürdüğümüz hediyelerin harcamaları, orada bizim yaptığımız kişisel harcamalar derken, bir de ülkemizin her yanına dağılan camilerimizdeki imamlarımıza verdiğimiz paraların yekünü ne kadar tutuyor sizin haberiniz var mı?

Yok efendim bize Milli Eğitim bütçesinden çok para veriyorlarmış. Verirler efendim? Allah yolunda harcanan paraların hesabını mı tutuyorsunuz?

Ayıptır günahtır yahu! Tertemiz bir kalp ile, üstelik kendi kurduğumuz fetva hattına defalarca yaptığımız isimsiz aramalara kesin bir cevap almamış olmamızın bizde yaratttığı olumsuz etkilere rağmen bu kararı almak ne zor oldu bir bilseniz değerli müminler. Kaç tane banka yöneticisiyle, kaç tane şube müdürü, kaç tane bireyselci ile görüştük; kaç kere ellerimizde hesap makineleri faiz hesabı yaparken, kaçımız bilmediğimiz bileşik faiz hesabını artık akıldan yapmayı öğrendik biliyor musunuz? Rüyalarımıza girdi. Bir bankanın diğer bankadan daha yüksek faiz verdiğini duyunca, nasıl o bankadaki mevduatımızı yalvar yakar bozmaya çalıştığımızı; ama bozarken de işlemiş faizimizi nasıl söke söke almak için pazarlık yaptığımızı nereden bileceksiniz? Üç kuruş daha faiz almak için nasıl taklalar attığımızı da? 

EL insaf! Allahtan korkun!

Dış güçlerin dolar üzerinen ülkemiz üzerinde oyunlar oynadığı bu dönemde, büyüklerimizin sözlerini dinlemeyip de dolara almak gibi büyük bir günahın içine mi sürüklenseydik? Kıyamet günü bu utançla nasıl çıkardık o zaman Yaratıcı'nın karşısına? O, bize sormaz mıydı? "Benim gönderdiğim yöneticilere neden itaat etmediniz" demez miydi? 

Elbette oruçluyken sevişirseniz orucunuz bozulur; elbette sakız çiğnerseniz de bozulur; elbette lens takmak orucu bozmaz; elbette harama bakmak günahtır; elbette kadınlar biz erkekleri günaha davet ederler, elbette cennette paso hurilerle sevişeceğiz ve elbette hepimiz cennetliğiz, çok şükür!

Bizi bu kadar üstün meziyetlerle yaratan Yüce Varlık da, eğer kabahat ise, bu kabahatimizi görmezden gelecektir inşaallah! Elbette kıyamet günü alnımız nur gibi parlayacak, cenette köşklerimiz, hurilerimiz olacak. Dünyada bize herşey nasıl serbestse, öbür tarafta da herşey serbesttir, inancımız budur.

Bu vesileyle başkanlığımızda görev alan ama bankalarla görüşmelerimiz sırasında bizi günah işlemekle suçlayıp, tartıştıktan sonra deizme geçen arkadaşlarımız için de Allah'tan kendilerini affetmesini dilemekten başka yapacağımız bir şey yoktur. Allah onları affetsin inşaallah.

Namaza geçmeden önce camimizin ve Kuala Lumpur'da  ve Dominik Cumhuriyeti'nde yaptıracağımız camilerimizin inşaatları için sizlerden Allah rızası için yardımlarınızı bekliyoruz. Allah hepimizin yaptığı sevapları kabul etsin. Aa miiiinnnn!