'Boğaz tokluğuna' kozmonotluk

'Boğaz tokluğuna' kozmonotluk

13 Ağustos 2019 Salı  |   Günlük

Rusya’da en prestijli meslek gruplarından biri kabul edilen kozmonotların maaşlarındaki son durum mercek altına alındı. 

Rusya Uzay Ajansı (Roskosmos), ülkedeki kozmonotların maaşlarının NASA ve Avrupa Uzay Ajansındaki meslektaşlarıyla "hemen hemen aynı seviyede olduğunu" iddia etti.  

İzvestiya gazetesinin yer verdiği açıklamaya göre, Rusya’daki kozmonotların sabit maaşları 61 bin ila 88 bin ruble (940 dolar – 1350 dolar) arasında değişiyor. Yani uzaya gitmemiş bir Rus uzay adamı düşük sayılabilecek bir ücret alıyor. (Rusya'da ortalama ücret ise 39 bin ruble, yani 600 dolar civarında) Ancak kozmonotlar bazı durumlarda maaşlarının yüzde 25’i oranında prim ve ayrıca ek maaş alabiliyor. 

TürkRus.Com'a göre, uzaya giden kozmonotlar 69 bin 900 ruble sabit maaş alırken, uzay yolculuğunun süresine göre ikramiye, harcırah ve yan ödemelerinin miktarı ile rakam yükseliyor. 

Tek bir sefer uzaya çıkan bir kozmonot ve eğitmen, emekliliğine kadar her ay maaşının yüzde 55’i oranında ek prim alıyor. İki kere uzaya gidenlerde bu oran yüzde 75’e, üç kez uzay yolculuğu yapanlarda yüzde 120’ye kadar çıkıyor. Yani Rusya özelinde 200 bin rubleye (yaklaşık üç bin dolar) kadar çıkabiliyor. 

ABD'de ise, işe yeni başlayan bir astronot yılda 66 bin dolar, deneyimli olanlar ise yılda 144 bin dolar kazanıyor. Avrupalı astronotların aylık baz maaşları 5-6 nin euro iken, ilk uçuştan sonra maaşlar 6,5-7,4 bin euro civarına çıkıyor. 

Bu durumda Roskosmos'un iddiası gerçeği yansıtmamış oluyor çünkü deneyimli bir Rus kozmonotun aylık geliri üç bin doları biraz geçerken aynı konumdaki ABD'li astronotun maaşı bunu dört katını, 12 bin doları buluyor.