'Bizi gazeteci görmeyen sistem'

'Bizi gazeteci görmeyen sistem'

12 Ocak 2020 Pazar  |   Günlük

Yerel gazetelerde amatör olarak haftalık köşe yazıları yazarak başladım gazeteciliğe.

Daha sonraki yıllar amatör ruhla kameraman olarak adım attım haberciliğe. Uzun uğraşlar sonucunda sarı basın kartı sahibi oldum. Öyle kolay olmadı sarı basın kartını almam, yağmurda, tipide, kavurucu sıcakların altında gazetecilik yaparak aldım o kartı.

Anlayacağınız ter dökerek, birilerini sırtına binerek değil. Yıllar sonra Mevla nasip etti, kendi işimizin patronu olduk. Dergi ile başladığımız yayın hayatımıza internet haber portalı yaparak devam ettik. 

Sonra ne mi oldu? Devlet hopp orada dur dedi! ‘’Sen gazeteci değilsin, yıllardır emek vererek aldığın sarı basın kartını geri iade et’’ Neden? Devlet internet medyasını adamdan saymıyor da ondan…

Yıllarca çalışarak, didinerek elde ettiğim sarı basın kartına el konuldu. Hükümet yetkililerine dilim döndüğümce anlattım, internet haber portalları ile ilgili düzenleme yapın, haber portalları sosyal medya sayfaları gibi değil. Her aklına gelenin yazabileceği facebook, twitter adresi gibi bir mecra değil haber portalları… 

Fakat kime anlatıyorsun? Teknolojinin gerisinde kalmış, teknolojiden bihaber idarecilere laf anlatamadım. Bugün, yaygın basında ve yerel medyada gündemi belirleyen internet haberciliği, bu gerçekliği kimse inkâr edemez. Yazılı medyanın yok olmaya, tükenmeye gittiği bir dönemde, internet haber portallarını yok saymak akla ziyan bir anlayış.

Hükümet yetkililerine tekrar sesleniyorum; İnternet haber portallarında binlerce basın emekçisi dirsek çürütüyor, 24 saat esasına göre çalışıyor. İnternet medyasında fikir üretenleri yok görmekle bizler yok olmuyoruz, aksine daha da güçleniyoruz ve gündemi belirliyoruz.

Devletin ilgili kurumları internet haber portallarıyla ilgili gerekli yasal düzenlemeleri hızlı bir şekilde hayata geçirmeli ve denetlemeli.

Haber portallarında gazetecilik yapan bizlerin özlük hakları geri iade edilmeli.

Unutulmamalı;

Denetimsiz yapılar öncelikle kamu güvenliğini tehdit eder… Denetimsiz bir şekilde büyüyen ve kamu güvenliğini tehdit eden organizasyonlarda her zaman bir tehdittir.

(Gökhan Karabulut, kocaelikoz.com)

Yazının orijinalini okumak için tıklayın