'Bizden onay alınmadı'

'Bizden onay alınmadı'

21 Temmuz 2019 Pazar  |   Günlük

RS FM’de yayımlanan, Yavuz Oğhan’ın İsmail Saymaz ve Akif Beki ile yaptığı programın sonlandırılmasının ardından başlayan polemikle ilgili olarak Sputnik aşağıdaki açıklamayı yaptı:

“Davutoğlu ile röportaj Yavuz Oğhan’ın şahsi girişimiydi, yönetimden onay almadan bu röportajı RS FM yayınında yapma kararını verdi. Bu röportajın, ülkedeki iç siyasi süreçler ve güçlere yönelik tarafsızlığı ihlal ettiği için RS FM yayınında yapılmasının yayın politikamıza uygun olmadığı ona bildirildikten sonra Oğhan bu röportajı Youtube’daki kişisel kanlında gerçekleştirdi. 

Ancak Youtube’daki röportaj sırasında, iznimiz olmadan bizim kurumsal tasarımımız kullanıldı ve Türk medyası, bu röportajı ve röportajda kullanılan ifadeleri, RS FM ve Sputnik’i kaynak göstererek yayınlamaya başladı, ki bu da gerçeği yansıtmıyor. Oğhan, bu tür gelişmelerin yol açabileceği olumsuz sonuçlar hakkında önceden bilgilendirilmişti. 

Yavuz Oğhan, RS FM’de çalıştığı 4 yılda, binden fazla programa imza attı, bu süreç içinde yönetim hiçbir zaman çalışmalarına müdahale etme girişiminde bulunmadı. Bu yaklaşımımız, tüm yazarlarımız ve sunucularımız için eşit derecede geçerlidir. 

Yavuz Oğhan’ın bu denli üzerinde endişe duyduğu ve gazetecilik mesleğini yapmak için gereken özgür ve demokratik imkanlar, 4 yıl boyunca tarafımızdan ona sunulmuştu. Eğer tüm bu 4 yıl boyunca böyle bir imkana sahiptiyse bu Oğhan’ın değil ajansımızın başarısıdır. Üstelik Oğhan ile işbirliği için temel şartımız, ancak bizimle çalışması ve bizim bağımsız yayın politikamıza bağlı olmasıydı. 

Ancak bu şart, Oğhan tarafından ihlal edilmiştir. Oğhan, son zamanlarda, Ahmet Davutoğlu’nun siyasi amaçları için kurulduğu tarafımıza iletilen ‘Tarafsız Haber Ajansı’nı kurup yönetmiştir. Bu olgu, Oğhan ile işbirliğimizi imkansız hale getirdi, çünkü Türkiye’nin iç siyasi süreçlerine karışmama ilkemizi ihlal etti, çünkü Sputnik, kaynaklarını, ülkedeki iç politik mücadelede araç olarak kullanılmasına izin vermez, çünkü ajansımız politika değil, gazetecilik yapıyor. 

Oğhan ile işbirliğimizi sonlandırmamızın diğer faktörlere bağlama girişimleri gerçeği yansıtmıyor. Oğhan’ın bize karşı açtığı ve çarpıtılan gerçekliğe dayanan propagandaya rağmen Sputnik, ülkedeki politik süreçlere herhangi bir tarafın yayında müdahale etmemeye, ülkedeki, bölgedeki ve dünyadaki tüm olayları ve ana konuları bağımsız, tarafsız ve hızlı bir şekilde aydınlatmaya odaklanan bağımsız yayın politikasına devam edecek.”