'Birilerini kıskandırıyoruz'

'Birilerini kıskandırıyoruz'

27 Temmuz 2018 Cuma  |   Günlük

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Güney Afrika'daki BRICS Zirvesi kapsamındaki ikili görüşmesi 1 saat 15 dakika sürdü. 

Erdoğan, sözlerine, "Öncelikle bu BRICS Zirvesi'nde sizlerle bir araya gelmekten duyduğum memnuniyeti gerek şahsım gerek heyetim adına ifade etmek istiyorum" diyerek başladı.

Telefon görüşmelerinde de ifade ettiği gibi BRICS Zirvesi'nde bir araya gelip ikili görüşecekleri konuların olduğunu söylediklerini aktaran Erdoğan, "Türkiye-Rusya siyasi, askeri, ekonomik, kültürel, ticari... bütün alanlarda gerçekten çok ciddi bir yükselişi şu anda yakalamış vaziyette" değerlendirmesinde bulundu.

Görüşmeye, Türk heyetinden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile MİT Başkanı Hakan Fidan da katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında 100 milyar dolarlık hedef olduğunu anımsatarak, "Bu gidişle bu hedefi de yakalayacağımıza inanıyorum çünkü bu konuda bir inanmışlığımız var. Turizmde gayet güzel gelişmeler söz konusu. Öyle zannediyorum ki bu yıl hakikaten 6 milyon gibi bir turist noktasında Türkiye'yi ziyaret edecek. Tüm bunlarla beraber aramızdaki her türü dayanışma birilerini de gerçekten kıskandırıyor" ifadelerini kullandı.

Sputnik'in aktardığına göre Putin de iki ülke arasındaki ilişkilerin artmasından dolayı memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

Putin, "Çeşitli krizlerin üstesinden gelinmesi konusunda ilişkilerimiz her daim devam edecek. Ekonomi alanında da ilişkilerimiz gelişecek. Geçen sene ticaret hacmimiz yüzde 40,5 oranında artmıştı ve 22 milyar doları aşmıştı. Görüştüğümüze çok sevindim, ortak çalışmalarda bulunmaktan memnuniyet duyuyorum." diye konuştu.

Erdoğan ile Putin'in BRICS zirvesindeki buluşmasının başında esprili anlar yaşandı. Johannesburg'da Four Seasons Otel'de yapılan görüşmenin başında Putin, "Beni restorana yemeğe davet etmeye söz vermiştiniz" diye hatırlatmada bulundu. Erdoğan, "Davet ediyorum" diye gülerek karşılık verince, Putin'in sözü neden buraya getirdiği anlaşıldı:

Rus lider, Rusya et ürünlerine Türkiye pazarının açılması ile ilgili beklentisine atıf yaparak, "Anlaşmaıştık, et ürünlerimize pazarınızı açtığınızda, restoranlarda bizim et türünlerimizden  yemekler olacak, o zaman (yeriz)" dedi. 

Erdoğan gülerek, "Büyük memnuniyetle. Bekleyeceğim. Dönüşten sonra bu işi halledersek iyi olur, fazla geciktirmeyelim." diye davetini tekrarladı.

(TürkRus.Com)