BirGün'e 'soykırım' tepkisi

BirGün'e 'soykırım' tepkisi

6 Kasım 2018 Salı  |   Günlük

BirGün Gazetesi'nin 1915 olayları sonrasında hayatta kalan Erzurum doğumlu bir kadının 106 yaşında ölmesini "Ermeni soykırımı sonrasında hayatta kalanlardan Sirvart Kürdyan hayatını kaybetti" diye duyurması sosyal medyada tepki çekti.

Gazete, "1915 Ermeni soykırımı sonrası son hayatta kalanlardan Sirvart Kirişçiyan Toronto'da hayatını kaybetti.Sirvart Kirişçiyan Kürdyan, 1912 yılında Erzurum'da Yeğişe Kirişçiyan ve Yepraksi çiftinin çocuğu olarak dünyaya geldi."diye yazdı. BirGün haberi Agos'dan aldı.

Birgün'ün Twitter'da paylaştığı habere kullanıcıların bir bölümü tepki gösterdi.

Tepkilerden bazıları şöyle:

- Bu ne ahlaksız bir dayatma ! Nereden biliyorsun soykırım olduğunu? Türklere bu kadar düşman olarak ne yapmaya çalışıyorsunuz ? Yemişim sizin demokrat görünümlü kullanışlı halinizi.

- Demokrat değil ancak "gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunanlar" denilebilir. Bazı arkadaşlar yeni farketmiş Birgün'ü takibi bırakalı çok olmuştu Pkk yandaşı haberleri ile kendilerini belli etmişlerdi.


- Ermenistan'ın ilk başbakanı Kaçaznuni söylüyor...soykırım yok biz emperyalistlere maşa olduk diyor, bizim sözde devrimcilerimizde emperyalist ağzıyla Türk Milletine saldırmayi marifet sanıyor...yazık çok yazık...haberinizi tekzip edin @BirGun_Gazetesi

- Karşılıklı katliamlar vardır. Soykırım bambaşka birşeydir. İngiliz asıllı Amerika'lı tarihçi Bernard Lewis bile soykırım denemez 1915 olaylarına demişti. Ben buraya kızgın yorumlar yapan arkadaşlara sesleniyorum. İcraat önemli. Ben takibi bıraktım bu gazeteyi.

- Ermeni Soykırımı diyerek neyi amaçladığınız ortada ancak bilin ki amacınıza ulaşamayacaksınız. Bu millet hiçbir tarihte kimseye soykırım uygulamamıştır. Tarafsız tarihçilerin değil siyasetçilerin diliyle haber yapılmaz. Bu başlığı lütfen düzeltin.

- Hayırdır Birgün? Hangi belgeye dayanarak "soykırım" diyorsunuz?


- Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır, Kendini Solcu sanan Birgün(!)