Bir müzeden fazlası

Bir müzeden fazlası

19 Şubat 2020 Çarşamba  |   Günlük

Dünyanın en büyük iki müzesinden biri kabul edilen Ermitaj’ın kapılarını halka açmasından bu yana tam 168 yıl geçti.

Rusya’nın St. Petersburg kentinde bulunan Ermitaj Müzesi’nde çok küçük bir kısmı sergilense de gerçekte üç milyonun üzerinde eser yer alıyor. Aslında Ermitaj’ın kuruluşu çok daha eskiye, o tarihten yaklaşık 100 yıl öncesine, 1754'de Çariçe Büyük Katerina’nın bir Alman tüccardan aldığı resimlerle Kışlık Saray’daki konutunda resim koleksiyonu yapmaya başlamasına kadar uzanıyor. Yani, müzenin geçmişi günümüzden 266 yıl öncesine kadar gidiyor. Katerina’nın koleksiyonuna yeni tablolar katıldıkça resimlerin korunduğu binaların sayısı artmaya başlıyor.

1917 Devrimi’nin hemen ardından Ermitaj “devlet müzesi” ilan edildi ve soyluların evlerinden ele geçirilen Batılı sanat eserleri de buraya getirildi. Ancak, Sovyet hükümeti 1930’larda binlerce sanat eserini yabancılara sattı. Moscow Times gazetesine göre, o yıllarda elden çıkarılan 50 büyük sanat eserinden sadece ikisi sonradan müzeye dönebildi.

Sovyetler Birliği’nin 1991 yılı sonunda dağılmasının ardından Ermitaj Müzesi hem Rus mirasının görkemli bir simgesi hem de dünya sanatının önde gelen koruyucusu statüsünü korudu. Yılda iki milyon ziyaretçi ağırlayan müze, Kazan ve Vyborg gibi Rus kentlerinin yanı sıra Amsterdam ve Venedik’te şube müzeler açtı. Ermitaj'da yaklaşık 200 yıldır farelerle mücadele için 60’dan fazla "kadrolu" kedi bulunuyor. (Aşağıdaki video)

Müze eserleri sergilenenler arasında Leonardo da Vinci, Antonio Canova, Camille Pissarro, Rembrandt, Vincent Van Gogh, Rembrandt ve Edgar Degas gibi sanatçılar bulunuyor.

Dünyanın en büyük müzesi olarak ise, Paris’teki Louvre Müzesi kabul ediliyor. Ancak, tablo koleksiyonu açısından Ermitaj birinci sırada yer alıyor.