Bir 'lider' aranıyor

Bir 'lider' aranıyor

16 Aralık 2019 Pazartesi  |   Mentor

Geçen yıl 22 Nisan 2019'da Ersun Yanal için şunları yazmışım:

"Ersun Yanal’a geçen hafta inancımı kaybetmiştim, bu hafta güvenimi de kaybettim. Gelecek yıl planları falan yapma bugün git, o çok sevdiğin Fenerbahçe düşmanı arkadaşın sana dijital platformda dolgun maaşlı iş bulur nasılsa ama Fenerbahçe için artık sadece bir hiçsin."  

Ali Koç için de bunları yazmışım:

"Koç Holding'in mirasçısı Ali Koç, dededen kalan imparatorluğun muhteşem prensi ama takke düştü kel göründü. Sırça köşkten inince sudan çıkmış balığa döndü ve gerçek yaşamın acımasızlığı her gün biraz daha hırpalıyor. Yanında ona tecrübe ve yaşam mentorluğu yapacak kimse de yok. Normalde "istifa et" derdim ama başımıza büyük dert açtın onları çözmeden gidemezsin. Bilmiyorum belki de kaçarsın ama sonsuza kadar kaçtığın unutulmaz."  

Aynı yerdeyim: Ali Koç istifa edemez, verdiği sözleri tutmak, kırdığı kalpleri onarmak, lig ikincisi olarak aldığı takımı şampiyon olarak bırakmak zorundadır. Her yıl 1 milyar TL vermesi gerekiyorsa vermelidir. Fenerbahçeli ona güvendi, sevgisini verdi, kaçamaz. 

Ersun Yanal geçen yıl sezon sonu kovulmalıydı ama yönetim bu liderliği ve kararlılığı gösteremedi. 

Volkan'a tepki gösteremeyecek kadar şahsiyet eksikliği olan, Trabzon'da kaçarken topukları kafasına değen bir kişilikten Emre'ye liderlik etmesi beklenemezdi, edemedi de. İlkokul çocuğu vuruşu ile penaltı kaçıran, her maç tel tel dökülen, top kayıpları ile Fenerbahçe kalesinde pozisyon üstüne pozisyon görülmesine neden olan Emre'yi korkudan ilk 11'e yazıyor. 

Kruse geldiğinde ligin en atletik adamıydı ama şimdi sağdan sola dönerken göbeğine takılıyor! Bu hale gelmesine neden olan teknik adam beceriksizliği mi yoksa bu halde oynatan teknik adam acizliği mi daha kötü bilemiyorum ama ligin sürpriz starı Tolga'ya kancayı atıyor. 

Gustavo bütün deplasman maçlarında rezildi, ne topu oyuna soktu, ne ikili mücadele kazandı; aksine bol bol top kaybı yaptı ama ilk 11'in değişmez oyuncusu. Niye? Çünkü Ersun Yanal korkuyor, Emre, Gustavo ve Kruse oynamazsa taraftar tepki gösterir diye korkuyor. 

Ya Isla'ya ne demeli? Yahu sahada çim toplayıcı çocuk rolü oynayan bu enkazdan daha kötü ne yapabilir ki Murat Sağlam, en kötü Isla kadar saçmalayabilir...  

Kadroya bakıp yaşı büyükten küçüğe doğru sıralayıp en yaşlı 11 kişiden kadro yapan adam niye para verelim ki, bilgisayar bunu 2 saniyede yapıyor.   

O yüzden de Ferdi, Tolga, Jaja, Zajc gibi lobisiz futbolculara gücü yetiyor. 

Dün akşam Ozan ortada, kenarda Ferdi ile başlasa ve Emre yerine Jaja, Kruse yerine Tolga olsa maçı rahat kazanırdık. Takımda dikine oynayan top kaybı yapmayan, şutu, asisti olan tek adam Ozan'ı mahalle maçındaki çocuklar kenara koymaz, aklına ilk gelen taktik Ozan'ı kenara çekmek! Bütün numarası Ozan'ı kenara çekmek olan birisi Fenerbahçe'de nasıl hocalık yapar, yapamaz. 

Sezona en iyi başlayanlardan biriydi Dirar, sağa sola derken onu da bitirdi. Ne işi var sağ bekte çakı gibi oynayan adamı sola alıp tüketiyorsun, Isla takımı sabote etsin, dostun İbrahim Seten sosyal medyada dalga geçsin mi istiyorsun, amacın ne? 

Dirar'ı tüketmek yerine İstanbulspor maçında asist yapan Muhammed Gümüşkaya'yı niye oynatmıyorsun en kötü yenilirdik, hiç olmazsa takımın sağ kanadı işlerdi. 

Bir hata yaptın Sadık sakatlanınca Gustavo'yu stopere alıp Ferdi'yi oyuna soktuktan sonra Ozan'ı ortaya niye değiştirmedin yok ama takımın bütün futbolcularını pozisyon kötürümü edip Fenerbahçe'yi perişan edeceksin. 

Hadi kadro seçimini bırak, pres yok, enerji yok, duran top organizasyonu yok, taktik disiplin yok, oyun planı yok deplasmanda her rakip iki topta gol buluyor ama Fenerbahçe büyük camia! 

İnsanları aptal yerine koyma, Fenerbahçe'nin büyüklüğünü bize anlatma biz biliyoruz çünkü biz yaptık, Fetö'ye diz çöktürdük sen o günleri bilmezsin, haddini bil işini yap, sen Fenerbahçe büyüklüğünü anlatmadan önce anlamayı dene. 

Ya Ali Koç? Geçen sezon tel tel dökülen hocanın üzerinde soru işaretleri varken bir alternatif hazırda tutmaması ve tedbir almaması büyük skandal, tam bir yönetememe hikayesi. 

Henüz tren kaçmadı ilk yarı şampiyon olarak bitirmemiz gereken bir sezonu potada kalma şansına çeviren beceriksiz bir teknik direktörümüz var. Tren kaçmamışken ve devre arası kampı fırsatı varken kovun bu beceriksizliği. 

Kendinizi buna yetkin hissetmiyorsanız kongre kararı alın, Fenerbahçe sahipsiz kalmaz. 

Not; 6 yılda 1 Şampiyonlar Ligi kupası kazanıp 4 yarı final oynayan ve 4 Lig Şampiyonluğu kupası kaldıran ve bu yıl kötü giden basketbol takımını yıllardır sürünen futbol takımı ile kıyaslayıp basketbolu eleştirebiliyor muyuz falan tripleri yapan insanların ciddi IQ sorunu olduğunu düşünüyorum. Futbol takımı 6 yılda bunları yapsın 10 yıl sallansa sesim çıkmaz, saçmalamayın aklınızı kullanın.