Bir kupadan fazlası...

Bir kupadan fazlası...

29 Haziran 2018 Cuma  |   Köşe Yazıları

"Gardler Muhteliti Türk kulüplerine meydan okuyor. Galibine Başkumandan'ın adını taşıyan büyük bir kupa verilecek. Bu maça Türk kulüpleri diledikleri gibi takviye de alabilirler." 

Bu cümleden, henüz topraklarımızda birkaç yıldır oynanmakta olan futbolun o dönemdeki düşman kuvvetleri İngilizler tarafından nasıl da küçümsendiğini görüyoruz. İngilizler cephede yenemedikleri Türkleri futbolda yenip moral kazanmak istiyor.

İngiliz işgal kuvvetlerinin Başkumandanı General Harington'ın* bu meydan okumasına karşı gelecek bir takım vardı. Defalarca kulübü kapatılmış, Ankara adına casusluk yapıp cepheye silah kaçırmış, yüzlerce şehit vermiş, dönemin İstanbul ligi şampiyonu Fenerbahçe Kulübü hiçbir Türk kulübünden oyuncu desteğini almadan meydan okumayı kabul etmiştir...

Tarih 29 Haziran 1923 

Taksim Stadı hıncahınç dolu tribünler önünde oynanan karşılaşmada galibiyetten emin olan General Charles Harington şeref tribününde yerini almış, yanında da bu galibiyet sevincine ortak olmaya gelen Malta Valisi Lord Plummer bulunuyordu. Bu müsabaka sıradan bir futbol maçı değildi, bu maç milli bir mesele haline  gelmişti.

Gergin bir atmosfer altında oynan maçta İngilizlerin umudu Goldstream Guards, Fenerbahçe takımına karşı 1-0 öne geçmiş ve ilk yarı böyle tamamlanmıştı. İkinci yarıda Fenerbahçe Zeki Rıza'nın ayağından bulduğu gollerle maçı 2-1 kazanmıştı.General Harrington belki de hayatının en kötü anlarından birini yaşıyordu, adını taşıyan büyük gümüş kupayı Fenerbahçe takımı kaptanı Hasan Kamil'e elleriyle vermek zorunda kalırken, Taksim Stadı'nda fesler havada uçuşuyor, Fenerbahçeli futbolcular omuzlarda Beyoğlu caddelerinde büyük sevgi gösterileri arasında dolaştırılıyordu.

Bu maçın bir kupadan daha fazlası olduğunu kanıtlayan ise maçın kahramanlarından Fenerbahçeli Bedri Gürsoy'un şu sözlerinden anlayabiliriz: "Hem havan topuyla, hem futbol topuyla savaş kazanan tek ülke biziz!'"

 

*Araştırmacı Melih Esen Cengiz'e göre, İngiliz General'in adının doğru yazılışı "Harington"dır..