Bir İstanbul polisiyesi

Bir İstanbul polisiyesi

6 Mayıs 2018 Pazar  |   Günlük

Melih Esen Cengiz'in Abdülaziz dönemi Osmanlı İmparatorluğu, 1950'ler İstanbul'u ve yakın dönemde geçen polisiye romanı "Paylaşılamayan Cinayet" Altın Kitaplar'dan çıktı.

Kitabın tanıtım bülteninde yer alan yazı şöyle:

"Yıl 2008.

Topraklarında güneş batmayan imparatorluğun Kraliçesi Türkiye'ye geliyor. Haşmetmeap'a ülkemizde en üst düzeyde koruma  sağlamak için İstanbul Emniyetinde bütün birimler alarma geçmiş. Kraliçe en iyi şekilde ağırlanacak!

O telaş içinde, asırlar ötesinden bir koku yayılıyor dördüncü tepe Fatih'ten, sıradan günlerine boğulmuş kadim şehir İstanbul'a; belki katillerinin bile yüzünü görememiş kurbanların pes etmeyen küf kokusu. İmparatoriçelerin,  sultanların ve kraliçelerin gurur ve kibir dolu gölgeleri şehrin üstüne çökmüş, huzur içinde yatan evliya ve dedelerin ruhlarına yeni ortaklar gelmiştir!

Pierre Loti tepesinde aşık olduğu kadınla sakin bir hayat süren İstanbul Emniyeti Cinayet Büro başkomiseri Selim'in huzuru kabuslarla paramparçadır artık. Mazinin failleri tozlu tarih sayfalarında azimle izlerini kaybettirmeye çalışırken, kurbanların talihsiz ruhları genç adamın vicdanına  elemleriyle yapışmış, onu gece gündüz taciz etmektedirler.

Tarih Pierre Loti tepesinin tutkulu polisi ve karısına sırlarının kapısını aralayacak ve failleri gün ışığına çıkaracak mıdır, yoksa hiç umursamadan genç çifti kurbanların biçare ruhlarının ıstırap dolu yakarışlarına terk mi edecektir?

Anlatılan, bir Kraliçe Türkiye'ye gelirken, tarihin vicdanı ile tarihin soğuk yüzünün hikayesidir.

Cennet ve cehennemin, hayallerin ve gerçeklerin hikayesi! 

Ne failleri, ne kurbanları paylaşan!"