Bir haber için 607 milyon dolar

Bir haber için 607 milyon dolar

23 Mayıs 2020 Cumartesi  |   Günlük

Rusya’da devlet kontrolündeki en büyük petrol şirketi Rosneft, “itibarını zedeleyen ve maddi zarara uğratan yalan haber yayınladığı” gerekçesiyle haber ajansı RBC aleyhine 43 milyar rublelik (yaklaşık 607 milyon dolar) tazminat davası açtı. Bu, Rusya tarihinde bir haber için açılan en büyük tazminat davası olarak kayda geçti. 

Rbc.ru sitesi ve "RBK Daily” günlük gazetesini çıkaran yayıncı, Rosneft’in Venezüella’daki aktifleri ile ilgili iddiaları içeren bir haberle şirketi büyük zarara uğratmakla suçlanıyor.  

Haberde özel güvenlik şirketi Ryazan’ın Rosneft’in Venezüella projesinde hisse aldığı belirtilmişti. Rosneft bu haber yüzünden şirketin daha fazla uluslararası yaptırım baskısı altına kaldığını, hisselerinin değer kaybettiğini savunuyor. 

RBC ise haberi, kamuoyuna yansıyan ajans haberlerine dayanarak yaptığını ve bir kasıt ya da yanlış olmadığını söylüyor.  

Rosneft’in CEO’su İgor Seçin ile RBC ajansına tarihi oldukça gerilere uzanan bir “husumet” yaşanıyor. Seçin 2016’da bir başka haber için RBC’ya 3 milyar rublelik (o tarihre 47.4 milyon dolar) dava açmış, ancak mahkeme sadece haberin yalanlanmasına hükmetmişti.  Seçin bazı haberler için yine RBC ve Kommersant’ı da dava etmişti.

(TürkRus.Com)