'Bir gün öyle şiirler yazacağım ki...'

'Bir gün öyle şiirler yazacağım ki...'

23 Aralık 2018 Pazar  |   Günlük

Nazım Hikmet'in "Bir gün öyle şiirler yazacağım ki senin resimlerine layık olsun" dediği, Moskova yıllarındaki yakın dostlarından Jak İhmalyan'ın eserlerinden oluşan resim sergisi, Moskova'da açıldı. Kırımski Val 10 adresindeki Sanatçılar Merkez Evi binasının ikinci katında, 5 numaralı salondaki sergi, ressamı 95. doğum yıldönümünde anısına saygı için düzenlendi. 

Sergiye evsahipliği yapan oğlu Vaçe İhmalyan, "Babam, Nazım Hikmet ile aynı kaderi paylaşmıştı. Bugün her ikisi de eserleri ile yaşıyorlar" dedi.

İhmalyan, siyasi görüşü nedeniyle 1940'ların Türkiyesi'nden ayrılmak zorunda kalmış ve resim çalışmalarını 1978'de hayata gözlerini yumana değin Moskova'da  sürdürmüştü.

Yakın dostu Nâzım Hikmet, şiir kitabını resimleyen İhmalyan'ın sanatına olan hayranlığını "Bir gün öyle şiirler yazacağım ki senin resimlerine layık olsun" sözleriyle ifade etmişti.

Jak İhmalyan'ın yapıtları başta Rusya olmak üzere Türkiye, Lübnan, Fransa, Almanya, Polonya, Bulgaristan, Yunanistan ve Ermenistan'daki müze ve koleksiyonlarda bulunuyor. 

Moskova'daki serginin açılış törenine ressamın oğlu Vaçe İhmalyan ve Moskova Büyükelçisi Hüseyin Diriöz de katıldı. DTİK Avrasya Komitesi Başkanı Ali Galip Savaşır, Rus Türk İşadamları Birliği RTİB Başkanı Naki Karaaslan ve RTİB eşbaşkanı Sabahattin Yavuz da törene katılanlar arasındaydı.

Kimdir?

Babası Konyalı Garbis ile annesi Kayserili Verkin'in ikinci oğlu olarak İstanbul'da doğdu. Resimle ilk ilişkisi 1936'da Abidin Dino ile başladı. 1942'de İDGSA Resim Bölümü Bedri Rahmi atölyesinde okudu. Akademi'de birinci sınıfı sınavla atladı. 1939'de TKP'ye girdi. 1944'te yeraltı faaliyetlerinden dolayı tevkif edildi. Tutukluluğu yaklaşık üç yıl sürdü. 1949'da pasaport almadan Suriye yoluyla Beyrut'a gidip yerleşti. Orada bazı okullarda resim öğretmenliği yaptı. Bir ara, Beyrut Havaalanı için, Fransız ressamı Simon Baltax ile birlikte, Halkların Dostluğu konulu bir pano yaptı.

1956'da Polonya'ya geçerek Varşova Radyo Komitesinde çizgi filmler stüdyosunda çalıştı. Nâzım Hikmet'in Güneşi İçenlerin Türküsü adlı kitabının Leh dilindeki çevirisini resimledi. Jak, Moskova güdümlü Türkiye Komünist Partisi'nin unsurlarından olması nedeniyle partidaşı Şair Nazım Hikmet'in yakın dostları arasındaydı.

1959'da Çin'e giderek ailece Pekin'e yerleşti. Daha çok Türkiye'ye yönelik yayın yapan Radyoda çalıştı ve bir yandan da ülkenin geleneksel ve çağdaş resmini inceledi.

1961'de Sovyetler Birliği'ne geçti. 1963'te Moskova Devlet Üniversitesi Doğu Dilleri Enstitüsü Türkoloji bölümünde öğretim üyeliğine atandı. Türkçe öğretmenliğinin yanında, aynı zaman resimle de uğraştı. Arbat bölgesinde Taniyevih Sokağında atölyesi vardı. 1968 - 1978 arasında çeşitli sergiler düzenledi. 1974'te Sovyet Ressamlar Birliği'nde üye oldu. 1 Nisan 1978'de Moskova'da öldü, Erivan'da yakıldı.

(TürkRus.Com)