Bir endüstriyel futbol hikâyesi

Bir endüstriyel futbol hikâyesi

28 Haziran 2019 Cuma  |   Mentor

Gelin bugün size başka bir endüstriyel futbol hikâyesi anlatayım... 

Kalemlerinde dolar işareti olan medya mensuplarının "biplediğinden" çok daha farklı bir hikâye bu aslında. Bu hikâye gelecekte bağımsızlığını koruyabilecek tek kulübün hangisi olduğunu, o yüzden medya ağaları ve siyasetin o kulübü neden istemediğini çünkü güçlü ve bağımsız olmasının kendi çıkarları için kullanmasını engellediğini anlatıyor.  

Sözcü'de futbol kulüplerinin yapılandırmasıyla ilgili bir haber var, üstelik bu gazete koyu Galatasaraylı bir aileye ait.

Habere göre Fenerbahçe'nin 3.5 milyar TL, Galatasaray'ın 3 milyar TL, Beşiktaş'ın ise 2.3 milyar TL finansal borcu var (Fenerbahçe dışındaki kulüplerin medyaya borç açıklamaya gelince düşen borç rakamları iş yapılandırma olunca birden artmış! Oysa Fenerbahçe borcunu 621 milyon euro olarak açıklamıştı, düşmüş görünüyor). 

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim de insanlar yazıda neyi arayacaklarını merak etmesinler. 

Galatasaray ve Beşiktaş'ın taraftar kaynaklı gelir yaratma kapasiteleri ve gelir potansiyelleri endüstriyel futbol içinde yaşamaya uygun değil ve futbol giderek ticarileşiyor. Eğer tedbir almazlarsa gelecek yıllarda sistem dışı kalmaları kaçınılmaz. Bu geleceğe dönük bir değerlendirme ve bir zaman belirlemek imkansız; gelişmelere göre 5 yıl da sürebilir 50 yıl da ama eğer mevcut şartlar değişmezse bu son kaçınılmaz. 

Galatasaray ve Beşiktaş'ın taraftar üzerinden gelir yaratma kapasiteleri düşük ve bütün ikballeri Şampiyonlar Ligi gelirine bağlı. Üstelik 2024'de Şampiyonlar Ligi yapısı değişiyor ve Türk şampiyonunun doğrudan gruplara katılması oldukça zor görünüyor. 

Fenerbahçe tam 11 yıldır Şampiyonlar Ligine gidemiyor, bu dönemde Galatasaray 8, Beşiktaş ise 2 defa Şampiyonlar Ligine katılmış. 

Yani Galatasaray yaklaşık 300 milyon euro, Beşiktaş ise 80 milyon euro ödül parası almış. 

Fenerbahçe bu dönemde yaklaşık 300 milyon euro erkek basketbol takımına harcamış (İtirazı olan sanırım yoktur Fenerbahçe şampiyon olunca da kaybedince de bunu hiç unutmuyor rakiplerimiz). 

Bugünkü değeri yaklaşık 100 milyon euro olan parayı Kenan Evren Lisesi için harcamış.

En az bir 100 milyon euro da arsa, otel, FBTV vs. gibi saçmalıklar için harcamış, ayrıca 100 milyon euroluk bir salonu var. 

Buna rağmen Galatasaray'dan sadece 75 milyon euro, Beşiktaş'tan da 180 milyon euro fazla borcu var. 

Bunun anlamı şu: Fenerbahçe son 10 yılda Galatasaray'dan 825 milyon euro, Beşiktaş'tan ise 500 milyon euro fazla gelir yaratmış. 

Üstelik bu rakamlara "Fener Ol" ve transfer saçmalıkları dahil değil.  

Bir de bunun 3 Temmuz'u var, sponsorlar engellenmiş, türlü zorluklar çıkarılmış, diğer kulüpler devlet olanaklarını sonuna kadar kullanırken Fenerbahçe 1 metrekare araziye kira ödemek zorunda bırakılmış. 

Buna kimse itiraz etmemeli... Şimdi ben Beşiktaş ve Galatasaray yönetimine yıllık maliyeti 30 milyon euro tutan bir basket takımı kurun desem her iki takım için de bu imkansız, hatta 5 milyon euro bile harcayamazlar. Bunun itiraz edilecek yanı yok, yani böyle bir gideri karşılayacak güçleri yok. Oysa Fenerbahçe 3 Temmuz'a ve 11 yıldır Şampiyonlar Ligine gidememesine rağmen bunu başarmış. 

Üstelik Galatasaray bu dönemde tek satılabilir varlığını sattı, hala tartışılan bir bedelli sermaye artırımı yaptı ki bunlar çok ciddi rakamlar. 

Önümüzdeki yıllarda bütçeler daha da yükselecek, özellikle FIFA futbolun ticarileşmesi için büyük gayret gösteriyor. Üçüncü sınıf bir futbolcunun maliyeti yaklaşık 4-5 milyon euro. 

Yani rakamlar çok büyüyor, artık devletin bunları sahiplenmesi veya ödemesi mümkün olmadığı gibi gelecek dönemde artan toplumsal bilinç vergilerin futbolculara eskort parası yapılmasına şiddetle karşı çıkacaktır. 

Tüm bunlara rağmen bu konuda tedbir alan, futbolcu yetiştirme konusunda politikası olan tek kulüp Fenerbahçe. 

Sonuç; söylenecek fazla bir şey yok rakiplerimiz böyle giderse Glasgow Rangers'ı mumla aratırlar.  

Ama Beşiktaş'a haksızlık etmeyelim, kısmen de olsa onlar da statlarını kendileri yaptı ve taraftar bazlı gelir yaratma kapasiteleri Galatasaray'ın çok üzerinde.  

 https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/bankalar-futbola  

https://www.sozcu.com.tr/2019/ekonomi/bankalar-futbo-kayyum-atiyorlar-5202685/