Bir deli kuyuya taş mı attı?

Bir deli kuyuya taş mı attı?

2 Temmuz 2019 Salı  |   Kötü

Rusya’da nükleer bir denizaltıda yangın çıkması, ardından ABD Başkan Yardımcısı Michael Pence’in acilen Washington’a döndüğü haberleri bir anda Türk medyasında manşete çıktı. 

Hemen hemen bütün internet sitelerinde yer alan haberleri okuyanlar, sadece ABD ile Rusya’nın değil, Avrupa Birliği’nin de dahil olduğu bir kriz yaşandığı duygusuna kapıldı. 

İşin ilginç yanı, sosyal medyada da komplo teorilerinin uçuşmasına yol açan “kriz”in tek bir kaynağı var: İngiliz Sun gazetesi. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in denizaltı kazasının ardından programını iptal ettiğini yazan da, Pence’in “apar topar” Washington’a döndüğünü yazan da Sun. 

Sun’ın haberinin Rusya ile bölümünde abartma olduğu kesin. 
 

 

Putin’in programını iptal ederek Savunma Bakanı ile görüştüğü doğru. Ancak “iptal edildiği” söylenen program çevreyle ilgili bir toplantıydı. 2000 yılında içinde 118 denizci bulunan bir Rus denizaltı batmış, Putin’in buna rağmen kamuoyu önüne çıkmaması ve hiçbir açıklama yapmaması tepki çekmişti. Rus lider şimdi büyük ihtimalle benzer eleştirilere hedef olmamak için 14 denizcinin öldüğü kazanın hemen ardından bakanıyla görüştü. 

Kısacası Türk medyasına bakınca ortada uluslararası bir kriz var görünüyor. Sosyal medyaya bakınca ise ABD Başkanı Donald Trump’ın suikaste uğramasından tutun Rus denizaltısını ABD’nin vurmasına kadar komplo teorileri havada uçuştu. 

Türk medyasının neredeyse "savaş alarmı" verdiği saatlerde uluslararası medyada bu tür haberler neredeyse hiç yoktu. Pence'in acil olarak Washington'a döndüğü iddiası doğal olarak Amerikan medyasında yer aldı ama ABD dahil hiçbir ülkede Türk medyasının yaratmaya çalıştığı "panik havası"na rastlanmadı. Dolayısıyla Türkiye'de bu manşetleri atanların yabancı medyaya bir göz atması yeterdi.

Ama kimse göz atmaya kalkmadı çünkü şu anda Türk medyasında çalışanların çoğu "teyit" denilen gazetecilik kuralından büyük olasılıkla habersiz. Haberi olsa bile bu tür yazıların çok "tıklanacağını" bildikleri için kimsenin teyit peşinde koşmaya niyeti yok.

Başlıktaki soruya yanıt verelim: Evet, bir deli kuyuya taş attı, Türk medyası da uluslararası basına "haber" atlattı!