Bir 'booking' olamadınız!

Bir 'booking' olamadınız!

10 Nisan 2017 Pazartesi  |   Köşe Yazıları

TUROFED, TUROB, AKTOB, ÇUKTOB, ÇEŞTOB, GÜMTOB,  top top, tob, tob... Ben diyeyim 50, siz deyin 100'lerce otel birliği vardır bu ülkede... Bir de şoförler derneğinin 35 yıl boyunca aynı başkanı seçmesini kıskanan ve 20 yıldır o da otobüsçülük kökenli aynı başkanı seçmeye doyamayan Türkiye turizminin tek kanuni  acentalar birliği vardır, ki her yerde onu önde görürsünüz: TÜRSAB.

Hiçbir otele, uçağa, otobüse sahip olamayan ama onlardan para kazanmayı amaçlayan komisyoncuların adam gibi iş yapmalarını sağlamak için devletimiz 1618 sayılı yasa ile seyahat acentalarına nizam getirmeyi akıl etmiş ama turizmin direği otellerimize bir yasal birlik kurulması nedense gerçekleşmemiştir. Bu yüzden bunca otel sahibi kendilerine her ilde, ilçede, beldede köyde bir birlik kurmuşlardır. Başkan başkan fuar fuar gezerler.

Türkiye'de  5 yıldız 500 civarı, 4 yıldız ve tatil köyü 700 civarı, 3 yıldız 800 ve 1000 de apart - motel - butik otel, 1-2 yıldız olmak üzere ceman 3000 civarı Turizm Bakanlığı belgeli konaklama tesisi vardır. 

90'ların sonlarına doğru internet yayıldı yayılalı dünya turizmi bu dünya çapındaki sanal şebekeyi en iyi en etkin en yaygın kullanan 1 numaralı sektör olmuştur. Çünkü turizm, fıtratı itibarıyla sanal bir satıştır. Tüketici veya tatilci, son tatmine ermeden, malı daha eline bile almadan kataloğa kitaba broşüre bakıp sanal bir rüyaya peşin peşin para verir zaten ezelden beri. Dolayısıyla, bir katalog yerine bilgisayarda canlandırılmış bir oteli, bölgeyi, ülkeyi fotoyla, filmle envai çeşit materyalle izleyip seçmek çok daha keyifli ve verimli bir hale gelmiştir. Avrupalı artık tatilini %70 oranda mobil aygıtlardan seçmekte ve almaktadır.

Amma velakin çağdaş devletimiz kadar çağdaş olan işletmelerimiz bu konuda da ağır aksak davrandığından sanal evrensel şirketler sınırları atlayarak turizmde de bizim ülkemizi, otellerimizi  tüm dünyaya ve bizim vatandaşlarımıza kendi şirketlerimizden çok daha mükemmel sunmayı başarmışlardır! Booking.com adlı yapı işte bunlardan biridir. Sınır  mınır dinlememekte, acentalarımızı sinir etmekte, Türkiye'de tek bir ofis eleman çalıştırmadan, tek kuruş vergi vermeden, hem Türklere hem yabancılara hem Türkiye hem dünya otellerini pazarlamakta ve satmaktadır. 

Oysa onlarca birlik kuran 3000 civarı otelimiz ve 8000 üyeli TÜRSAB firma başına ortalama sadece bir kere 1000 - 2000 dolar arası bir para toplayıp Türkiye turizm portalı kursalardı, Türkiye'nin şimdi dünya çapında bir tanıtım ve sanal ortam rezervasyon sistemi çoktan kurulmuş ve ortağı olan otel ve acentalara para yağmaktaydı!

Vuslat Doğan Sabancı Hürriyet'in başından ayrılırken son yayınladığı mesajında diyor ki: Dijital yayıncılığımızla ayda 22 milyon tekil kişiye ulaşıyoruz. Hurriyetemlak.com ayda 7 milyona yaklaşan tekil ziyaretçisi ve 14 bin kurumsal üyesiyle Türkiye'nin lider emlak sitesi olmayı başardı...

Basılı olarak satmak zorunda olan tek bir gazetenin sanal ortamda ulaştığı bu başarıya bakıp, turizm alemi kendine çeki düzen vermeli ve hemen Türkiye ortak turizm portalını kurmalıdır.

Beceremiyorlarsa, Vuslat Hanım'ı arayabilirler. Hazır devler ligi otel yatırımcıları birliğimiz TYD'nin başına bir kadın otelcimiz geçtiğinden, hanım hanım elele bu işi onlar yapabilirler.