Bin yıllık suda binlerce kez yıkanmak

Bin yıllık suda binlerce kez yıkanmak

16 Nisan 2020 Perşembe  |   Köşe Yazıları

O kadar çok insan aynı suda, hem de defalarca  yıkandığına inanarak hem Zeus hem de Rab, Allah, Buda ve Tanrı adına yemin etmiş ki,  dayanamamış bu yanlışa daha fazla zamanının hınzırlarından Heraklitos, "Aynı suda iki defa yıkanılmaz, yıkanılamaz" demiş.

Çok sevmişler bu sözü. 

Kimler mi?

İlericiler, ilerlemeciler, toplumsal ilerlemeciler, doğru dünya görüşü sahipleri, devrimciler, solcular, sosyalistler hatta her soy ve boydan komünistler. 

Çok sevince bir sözü ne yapar etiketlemiş kendini birey, başka ne yapabilir ki ezberler. 

Neredeyse Zebur, Tevrat, İncil ve Kuran ayetleri kadar çok ezber edilmiş birkaç alıntısı var entel solun. 

"Değişmeyen tek şey var, değişmenin kendisi". Bu birinci ezberdir. İkincisi de "Aynı suda iki defa yıkanılamaz" sözüdür. 

Bu iki alıntıyı ezber ettikten ve sık sık yüksek sesle tekrarladıktan sonra "Aynı yolu yürüyenler farklı yere-yerlere varmazlar-varamazlar" sözünün, aynı ağızlardan benzeri sıklıkla söyleniyor olması, başka ve güzel, daha insani bir dünyanın ve yaşamın mümkün olduğunu- olabileceğini söyleyenlerin en büyük çıkmazıdır. 

Ezber çünkü sadece marşlar için geçerli olması gereken bir okuma durumudur. 

Marşı ezber ettirir Fransız ordusu, Rus ordusu, Türk, İspanyol, Kürt, Katalan, Yunan orduları. 

Orduyu, milleti, ahaliyi, kitleyi beton gibi bir arada tutmanın ana maddesidir çünkü marş ve yazılınca değil, ezber edilince marş olur. 

Marş ile nereye varılabileceği ezber etmişlerin değil komutanların sorunsalıdır ve ne demiştir bir askeri deha, "Süngü ile her şeyi yapabilirsiniz fakat üstüne oturamazsınız" demiştir. 

Ezber edilen her bir şey de aynı sonucu verir. 

7 ile 8'i kim ve ne zaman çarparsa çarpsın 56 edecektir ve bu ezbercinin matematik dehası olmasını sağlamayacak, ancak çarpım tablosunu ezber etmiş olmakla övünen bireyleri hesap makinesi karşısında hazır olda durduracak, boyun eğdirecek, hizaya getirecektir. 

"‘Aynı yolu yürüyenler farklı hedeflere varamazlar" sözünü ezberci hafız misali ha bire tekrarlayıp duranlar ne zaman anlayacaklar ki, bir kişi bile aynı yolu tekrardan yürüyemez, hem yol değişmiştir hem de yürüyen. 

Bir kişi diğer kişi ile aynı yolu yürüyemez. Yürüyemez çünkü kişilik kişiye özgüdür ve kişinin yolu da öze özgün olmalıdır. 

Diğeri ile aynı yolu yürüdüğünü sanan kişi diğerinin mikrofonu, klonu ya da mürididir ki bu da acınası bir durumdur.