F. Bildirici: 'İyi de gazeteciler neredeydi?'

F. Bildirici: 'İyi de gazeteciler neredeydi?'

16 Ağustos 2020 Pazar  |   iyi

Gazeteci Faruk Bildirici, ABD başkan adaylarından Joe Biden'in sözlerinin yedi ay sonra haberleştirilmesini şöyle eleştirdi:

"ABD Başkan adaylarından Joe Biden'ın sözleri vahim, yedi ay aradan sonra Türkiye’nin gündeminde ilk sıralara tırmanması daha da vahim. 

İnsanlar sormakta haklı. Nasıl oldu da Biden’ın The New York Times editörleriyle yaptığı ve 16 Aralık’ta yayımlanan söyleşideki “Erdoğan bir otokrattır, yapmamız gerektiğini düşündüğüm şey, ona karşı çok farklı bir yaklaşım benimsemek ve muhalif liderleri desteklediğimizi açıkça ortaya koymak. Erdoğan'ı mağlup edin. Darbeyle değil, seçim süreciyle” şeklindeki sözleri Türkiye’de yeni fark ediliyor? 

Öyle ya, bu ülkenin ABD’de Büyükelçiliği, çeşitli kuruluşlarının temsilcileri var. Onlar bu sözleri fark etmedi mi? Ya da fark etse bile önemsemedi mi? Hadi onları geçelim Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı için de geçerli bu sorular. İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Biden’ın sözlerini yedi ay önce duymadı mı? Yoksa duyup da tepki vermedi mi? Bunları açıklasalar da bilse bu ülkenin insanları. 

Sadece devlet kuruluşları da değil, ABD’yi izleyen çok sayıda akademisyen, iletişimci, siyaset bilimci, uzman, araştırmacılar ve muhalefet partilerinden de ses çıkmadı yedi ay önce. Örneğin CHP’nin de ABD’de Temsilciliği var. Onlar da mı fark etmediler ya da öğrenseler de üzerinde durmadılar bu sözlerin? Bunu da bilmiyoruz.   Bu sözlerin nasıl olup da şimdi gündeme geldiği konusunda çeşitli yorumlar var. Ben @duvarenglish’in Yayın Yönetmeni Cansu Çamlıbel’in değerlendirmesini aktarayım: 

“..İçinde 1 saat 56 dakikalık bir video var. Türkiye bölümü sonlara doğru 2 dakika kadar+Türkiye bölümünün bugün bizdeki talimat alan medyanın yanı sıra Washington'daki bir iki (Ankara'nın lobisini yapmaya çalışan Trumpçı) think-tank'ci tarafından aynı laflara dolaşıma sokulduğu anlaşılıyor. Çalışılmış bir cımbızlama operasyonu. ABD'nin böyle bir gündemi yok bugün.”

Yazının devamını okumak için tıklayın