Beyninize çip taktırmaya hazır mısınız?

Beyninize çip taktırmaya hazır mısınız?

9 Ağustos 2019 Cuma  |   Köşe Yazıları

Düşünsenize... 

Beynimize takılacak bir çip sayesinde bilgisayara bağlanabileceğiz. 

Düşünerek, aklımızdan geçirerek bilgisayarımızı, cep telefonumuzu kontrol edebiliriz. Yabancı dil, müzik aleti çalma, şarkı söyleme, şiir okuma gibi becerilerimizi anında geliştirebiliriz. 

Hafızamızı genişletebiliriz. 

Hastalar  için büyük yenilikler ve kolaylıklar olabilir. 

Yaşlılar için yeni bir dünya başlayabilir.    

Bunların hiçbiri hayal değil.  

Nasıl mı? 

Elon Musk, insan beynine yerleştirilecek bir çip sayesinde insanlarla bilgisayarlar arasında doğrudan bağlantı kurmak istediklerini açıkladı. 

Tesla Motors ve SpaceX şirketlerinin kurucusu Elon Musk, NeuraLink adlı yeni bir şirket kurdu ve insan beynini bilgisayar arayüzlerine bağlayacak teknolojiler üzerinde çalıştıklarını açıkladı. 

Musk, ABD'de insanlar üzerinde deneylere başlayabilmek için düzenleyici kuruluşlara başvuruda bulunduklarını söyledi. Maymunlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda,  bilgisayarların beyin gücüyle kontrol edilmesini başardıklarını belirtti. 

NeuraLink, birçok kronik hastalıkta, özellikle de felçli hastalar için teknolojik çözümler geliştirmeyi hedeflemektedir.  

Musk,  nihai amaçlarının "insanüstü bilinç" olduğunu vurguladı.

Yapay zeka ile doğal zekanın bütünleşmesi

Musk'ın şirketi NeuroLink’in geliştirdiği cihaz, üzerinde 3 binden fazla elektrot barındırmaktadır.  Saç telinden daha ince olan sicimlere bağlı olan elektrotlar, 1.000 nöronun aktivitesini izleyebilme yeteneğine sahiptir. Geliştirilen cihaz beynin belli bir bölgesini takibe alabilmektedir. 

“Yapay öğrenme" kullanılarak nöron aktivite kaydı da analiz edilebilir  ve beynin hangi bölgesine nasıl bir uyarı gönderilebileceğini de saptar. 

NeuraLink, beyin fonksiyonlarının nasıl bilgisayar verisine dönüştürüldüğünü ya da beyin hücrelerinin hangi yöntemlerle uyarıldığını ise henüz açıklamadı. 

Şirketin lansmanı sırasında konuşan Elon Musk, "Bu cihazı takanlar bir anda insanların beynini ele geçirecek değil" dedi. 

Musk ayrıca cihazı kullanacak olanların zaman içerisinde yapay zeka ile simbiyotik bir beyne sahip olacağını savundu. 

Musk daha önce yaptığı açıklamalarda yapay zekanın tehlikelerine dikkat çekmiş ve insanlığın sonunu getirecek şeyin bu teknoloji olabileceğini söylemişti. İnsan beyninin yapay zeka ile birlikte çalışması sonucu üstün bir zekanın oluşturulabileceğini söyleyen Musk, bir noktada insanların yapay zeka ile bütünleşebileceğini ifade etti. 

SON SÖZ: Yapay zeka insan zekası ile birleşiyor. Gelecek daha renkli olacak. Yerinizi almayı unutmayın.