Beşinci yıldız

Beşinci yıldız

14 Ocak 2019 Pazartesi  |   Mentor

Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) sitesine baktığımda 2010-2011 yılı resmi şampiyonu Fenerbahçe olarak kesinleşmiş. Ancak Hikmet Karaman isimli TFF'nin resmi antrenör lisansı sahibi bir şahıs diyor ki; "Trabzonspor 8 yıldır şampiyon olamadı..."  Ben onu anlıyorum ama yaptığı TFF düzenlemelerine aykırı ve suç TFF zaman geçirmeden Karaman'ı ceza kuruluna sevk edip gereğini yapmalı, eğer yapmazsa Fenerbahçe 5 yıldızlı formaları ile maça çıkar ve kimse de bir şey diyemez.

Daha kötüsü var; yerel bir gazeteye verilen bu demeç TFF Başkanı'nın Yönetim Kurulu Başkanı ve sahibi olduğu gazetede manşet olmuş. Her açıdan çirkin, bu bir haber değil ki; Türkiye Futbol Federasyonu'nun resmi kayıtlarına göre iftira, hatta bölücülük toplumda kin ve nefret yaratma ama konu Fenerbahçe olunca bu ülkenin resmi politikasıdır nefret.

Gelelim Hikmet Karaman'a... Başarısız bir teknik direktör en son çalıştırdığı takım küme düşmüş, Süper Lig'den teklif alamamış ve ikinci lig kalitesinde bir hoca olduğu Kayserispor'dan aldığı teklifle perçinlenmiş başarısız bir teknik direktör. Bir şeyler yapıp gündeme gelmenin tek yolu var; Fenerbahçe'ye sallamak... Bu ülkede iki spor markası vardır, Fenerbahçe ve diğerleri, bu yüzden tüm Türkiye'nin dikkatini çekeceğiniz tek şey ona çamur atmaktır. Fenerbahçeli dostlara katılmıyorum, Taksim'de poposunu açmak bile aynı seviyede ilgi getirmez çünkü onu bile önemsiz bulanlar olur ama Fenerbahçe'ye salladığınızda tüm Türkiye'nin haberi olur.   

Fenerbahçe taraftarı haklı olarak biraz kendini beğenir, diğer kulüplerle pek ilgilenmez ama diğer kulüpler onun bu vakarından hep rahatsız oldukları için varsa yoksa Fenerbahçe ile ilgilenirler Bu o kadar büyük bir takıntıdır ki Fenerbahçe'yi yenmeyi tarihlerinin en büyük başarısı olarak algılarlar. İşte bu yüzden bu ülkede tüm bireylerin dikkatini çekmek için yapabileceğiniz tek şey Fenerbahçe'ye çamur atmaktır, dışarıda bir kişi bile kalmaz. 

Hikmet Karaman da bunu yaptı, elbette Türk hocaların artık klinik düzeydeki Ersun Yanal kompleksini de eklemem lazım. Ersun Yanal "camianın evladı ama milyon dolarları cukkala" kontenjanı olmadan hem Milli Takım teknik Direktörlüğü  hem de 3 büyük takımdan birini şampiyon yapan tek Türk hocadır ve bunu sadece camia desteği olmadan teknik direktörlük becerisiyle yapmıştır. Büyük kulüplerde futbol oynanamamıştır, lobisi yoktur ve teknik direktörlük başarısı ile bir camia sahibi olan Türk teknik direktördür, üstelik şampiyon yaptığı ve ona sahip çıkan camia Fenerbahçe olduğu için kıskançlık had safhadadır. Ben olsam ben de kıskanırım adam başarılı, parası var, Fenerbahçe gibi bir camia arkasında sadece Karaman değil herkes kıskanıyordur.

İki çift lafım da Fenerbahçe Başkanı'na var: Kendi hakkını savunamayan camianın saygınlığı olmaz, bu durumda diğer camialara karşı olan saygı gösterisi de zayıflık ve acizlik olarak algılanır, değeri olmaz.

Şike sürecinde Fenerbahçe'nin karşısında olan oluşumları resmi siteden onurlandırmak gibi popülizmler Fenerbahçe'ye yakışmaz.

Fenerbahçe; Hikmet Karaman'ın yaptığı saygısızlığı görmezden gelemez.

Eğer sen gerçekten Fenerbahçe Başkanı isen ya Hikmet Karaman'ın antrenörlük kariyeri biter ya da Fenerbahçe ilk maça beş yıldızlı formalarla çıkar ve o yıldızları bir daha da çıkarmaz.

Ama yapabileceğini sanmıyorum...

Bu kadar çok parası olan ve Fenerbahçe'ye bu kadar para veren birinin Fenerbahçe'yi bu kadar ucuzlatıyor olması da ayrı bir ilginç nokta, demek ki para yetmiyor.
Ben asla zengin başkan modelini savunmadım çünkü zenginin kaybedeceği çok şey vardır ve korkak olur. Oysa Fenerbahçe bağımsız ve kıskanılan, hedef alınan bir camiadır ve Fenerbahçe başkanı olmak bazen kavgadan kaçmamayı gerektirir (Ah Aziz Yıldırım olsaydı demek saçmalığın daniskası olur çünkü o kavga etmemesi gerekenlerle kavga edip etmesi gerekenlerle kanka oluyordu İhsan Kalkavan, Mehmet Ağar vs. taraftarla bile kavga etmesi de ayrı ironi) ancak zengin bir başkan bunu yapamıyor, yapar sanmıştık yanılmışız. En büyük hayalim adı sanı duyulmamış, kendi mesleğinde çok başarılı olmuş kimseye ihtiyacı olmayan ama milyoner de olmayan münferit bir Fenerbahçeli'nin Fenerbahçe başkanı olmasıdır.

Ali Koç'a dair büyük umutlarımın kalmadığını söylemem lazım. Vehbi Koç'un torunu Ali olmaktan ileriye gidemiyor maalesef bu da Fenerbahçe'ye yetmiyor...