'BBC İmparatorluğu'

'BBC İmparatorluğu'

20 Haziran 2019 Perşembe  |   Günlük

BBC’nin televizyon, radyo ve internet yoluyla dünyanın değişik köşelerinde bir ayda ulaştığı kişi sayısı, inanılmaz bir rakama, yaklaşık 1.7 milyara ulaştı. 

Uluslararası gazeteciliğin standartlarını belirleyen kurumların başında gelen BBC’den yapılan açıklamada, bir haftada ulaşılan kişi sayısının bir önceki yıla oranla yüzde 13 artarak 426 milyona ulaştığı bildirildi. 

BBC’nin 43 dilde yayın yapan radyosunun sadece İngilizce servisinin haftada ulaştığı dinleyici sayısı 100 milyona yaklaştı. Kurumun Hindistan’da yayın yaptığı sayısı tam dokuz. BBC Televizyonu’nun haftalık seyirci sayısı ise 100 milyonu geçmiş durumda. Benzer şekilde, BBC’nin değişik dillerdeki internet sayfaları da haftada 100 milyon kullanıcıya ulaşabiliyor. Kurumun bir ayda ulaştığı 1.7 milyar kişi, dünya nüfusunun yüzde 20’den fazlasına denk geliyor. 

BBC Genel Direktörü Tony Hall, “Her gün ekiplerimiz muhteşem bir çalışma yaparak insanlara bağımsız ve tarafsız haber sunuyor. Açıklanan verilerle BBC’ye ne kadar büyük değer verildiğini görüyoruz. Hükümetin yatırımları sayesinde 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en geniş yayılmamızı gerçekleştirdik. Bu da BBC’nin İngiltere için ne yapabileceğini kanıtlıyor”dedi. 

Kurumun Türkçe yayın yapan radyosu 72 yıllık serüvenine 2011’de son vermiş ve ağırlık internet sitesi kaydırılmıştı. BBC Türkçe Twitter’da üç milyonu aşkın kişi tarafından takip ediliyor. 

Yüz milyonlarca kişiye ulaşan BBC, İngiltere'nin en büyük kültür ihracı olarak tanımlanıyor.