'Batı, Türkiye ile Rusya'yı ortaklığa itiyor'

'Batı, Türkiye ile Rusya'yı ortaklığa itiyor'

4 Nisan 2018 Çarşamba  |   Günlük

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin seçim zaferinin ardından ilk yurtdışı ziyaretini Türkiye'ye yaparken, ülkenin en yüksek tirajlı gazetesi Moskovskiy Komsomolets ziyareti "farklı açılardan" değerlendirdi.

Değerlendirme, Batılı ülkelerin Rusya-Türkiye yakınlaşmasını tehlikeli bularak sürekli eleştirmelerine rağmen bu iki ülkeyi birbirinin kucağına ittiği tespitiyle başlıyor.

Gazeteye göre, Türkiye Varna'da düzenlenen Avrupa Birliği zirvesinden eli boş dönerken Rusya'da Skripal meselesi yüzünden yoğun baskı altında. Her iki ülkenin de Avrupa ile ilişkileri oldukça dibe vurmuş durumda.

Ancak gazete her şeye rağmen Türkiye ile Rusya arasında, üst düzey çözüm gerektiren bir dizi problem olduğunu hatırlatıyor. Uçak krizinin ardından kısmen kaldırılan ama Rusya Tarım Bakanlığının politikası nedeniyle fiiliyatta devam eden gıda ambargosu bu problemlerden bir tanesi.

Ankara'nın bir diğer beklentisi de vize serbestisi günlerine geri dönülmesi ve iş dünyasının önüne çıkarılan engellerin kaldırılması.

4 Nisan günü (bugün) Ankara'da Erdoğan ve Putin'e İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de katılacak. Üç lider Suriye'ye dair müzakerelere devam edecek. Gazete bu başlık altında Türkiye'nin Doğu Guta karşılığında Rusya'dan Afrin'i aldığı gözlemini paylaştıktan sonra Erdoğan'ın Suriye'nin kuzeyindeki Kürt varlığı ile mücadele etmek için Rusya ve İran'dan yeni tavizler koparmak isteyeceğini yazdı.

(TürkRus.Com)