Pişman eden başlık atmamak önemlidir!

Pişman eden başlık atmamak önemlidir!

13 Temmuz 2019 Cumartesi  |   Kötü

Gazetelerin birinci sayfaları mağazaların vitrinine benzer, en değerli, en göz alıcı ürünler, yani haberler oraya konulur.

Birinci sayfada yer alan haberler önemlidir, okuyucunun dikkatini çekebilecek başlık ve fotoğraf kullanılır. Ama ister birinci sayfa ister iç sayfalar olsun haberin en önemli unsurlarından biri de başlığıdır. Çok önemli bir habere kötü bir başlık atarsanız o haber okunmaz, boşa gider. Başlık atmanın bazı kuralları vardır: Kısa olacak, çarpıcı olacak ve haberin içeriğini yansıtacak. Elbette bunlara, etik kurallara uyarak nefret ve düşmanlık dilinden kaçınmak, günübirlik düşünmemek ve atılan başlıktan bir süre sonra pişman olmamayı da eklemek gerekir.

Bunları neden yazıyoruz?

Malum, gündem S-400 füzeleri, Rusya ve lideri Vladimir Putin. Rusya ve Putin bu sıralar Türk medyasında bir hayli gözde.

Ama bakın, uzun zaman önce değil, 17 Ocak 2016'da, Türkiye ile Rusya arasında "uçak krizi"nin sürdüğü günlerde nasıl başlıklar atılmış ve Medya Günlüğü ne yazmış:

"Kamuoyunun oluşmasında medyanın önemi tartışılmaz, bir konunun sunuş şekli okurun, dinleyicinin yaklaşımını kaçınılmaz olarak etkiliyor.

Gazeteler, televizyonlar haberlerini, yorumlarını "kahve sohbeti" üslubunda yapamaz, sunamaz, o zaman bir farkı kalmaz. Nefret ve düşmanlık dilinden özenle kaçınmak medya açısından sadece bir görev değil, aynı zamanda zorunluluktur.

Moskova ile yaşanan kriz, sansasyonel haber peşinde koşan medyanın çok işine yaradı, 24 Kasım'dan bu yana Rusya ile ilgili bol bol haber ve yorum okuyoruz. Ancak, özellikle başlıklarda saldırgan, düşmanca ya da küçümseyici ifadeler görüyoruz. Gerçi, Rus medyasının bir kısmı da farklı değil, onu da söylemek lazım.

Hürriyet gazetesi, Rusya'nın Türkiye'ye uyguladığı ambargonun hafifletilmesi anlamına gelebilecek kararları Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in fotoğrafıyla ve "Ne senle ne de sensiz" başlığıyla haberleştirmiş.

Olağan bir başlık.

Ama aynı haberi Hürriyet'ten ödünç alan Milliyet'te o olağan başlık birden " Putin tükürdüğünü yalıyor" olmuş.
"Tükürdüğünü yalamak" konuşma dilinde çok kullanılan bir deyim, küfür değil.

Ama "Putin tükürdüğünü yalıyor" diye başlık atarsanız işin rengi değişir.

Aynı haberi Sabah "Rusya geri adım atıyor", Vatan "Putin gevşiyor" başlıklarıyla vermiş ve bizce doğru yapmış.

Medyanın, ülkeler ve halklar arasında düşmanlık ve nefret yayacak ifadelerden kesinlikle kaçınması gerekiyor."