Başkan kurtar bizi

Başkan kurtar bizi

27 Ağustos 2018 Pazartesi  |   Mentor

Öncelikle yazayım da, amaçları Fenerbahçe'den çok Fenerbahçe'nin sağladığı çıkar olan akbabalar yazıya üşüşüp mal bulmuş mağribi taklidi yapmasın.

1- Geçtiğimiz 20 yıl ve özellikle son 5 yıl Fenerbahçe'ye verilen zarar kulübün tarihine kara harflerle yazılacaktır. Sadece maddi yıkım değil, Fenerbahçe'nin kültürü, felsefesi, taraftarı, yolu, yordamı, sevgisi, dostluğu her şeyi yok edildi. 

2- Dünyada Ali Koç'tan başka bu enkaza el atacak ve 50 milyon dolar verecek ikinci bir insan bulamazdık, benim için Ali Koç bir Fenerbahçe kahramanıdır.

Ve işe başlar başlamaz çok da iyi şeyler yapmıştır, transferin geciktiğini falan da düşünmüyorum, transferin son günlere kalmasını eleştiren QTM mensuplarına da ancak bu cehalet bir basın mensubunda nasıl olabilir diyerek acıyabiliyorum. Belki de cahil değiller, sadece satmak için kan ve nefret arıyorlar, öyle ya Fenerbahçe'de içerden öten zurnalar devri kapandı, muhabirler ve gazeteciler sadece resmi siteden bilgi alabiliyor. Medya Comolli'yi sevmez çünkü o onların ahbap çavuş ilişkisinden oluşan bataklığının çok dışında.

Önceki yönetim cebi dolar ve euro doluyken, önüne gelene pazarlık etmeden parayı basarak transferi geciktiriyordu; bu yönetim ise büyük bir mali sıkıntı içinde fırsat kovalıyor. Maalesef aslında iyi ama risk içeren transferler yapmak zorunda kalıyorlar, ucuz ama tutarsa katkı sağlar. Bu yüzden beklemek zorundalar, kimsenin görmediğini görmek, çöp denilen adamlardan hazine çıkarmak zorundalar.

Giu ve Josef gibi büyük bir pazarı olmayan iki oyuncuyu 22.5 milyon euroya satmak da, 7 oyuncu alıp halen 18 milyon euro fazlada olmak da büyük işler, takdire şayan, büyük gurur duyuyorum.

Amma velakin, Sayın Başkanımız "değişim" diye ifade etti, biz de inandık. Değişimden maksat geçmiş dönemde hem finansal hem sosyal hem saygınlık hem de kurumsal olarak ağır yaralar alan Fenerbahçe'mizin tekrar eskiden olduğu yerine her açıdan konumlandırılması idi ama bir de ne görelim kalede Volkan...

Hani şu teknik direktörünü başkana şikayet ettiği söylenen, başkanın manevi evladı kontenjanından tonla hatalı gol yiyerek banka hesabını şişiren, futbolcular arasında futbol ağası pozisyonunda olan, poposuyla top tutan Volkan. Başkanım, bırakın tonla yediği hatalı golü ve bunun neden olduğu maddi manevi kayıpları, bu oyuncu geçmişin bütün negatif enerjisini ve zararını üzerinde taşıyor. Futbol sahasında böyle bir oyuncu varken ne değişebilir? Değiştiğimize kim inanır?

Hadi para falan diyelim ama geçen sene gözlerimizi kanatacak kadar kötü futbol oynatan bir teknik direktörün yardımcılarını neden tuttuk? Onlar iyiyse teknik direktörü niye kovduk? Bu takım hala neden top oynamıyor, neden geçen senenin tekrarını yaşıyoruz, bu yardımcılar mı sebep oluyor? Değişmeden nasıl değişeceğiz? O insanlar orada olduğu sürece geçmişin karanlığı da futbol takımının üzerinde olacak.

Başkanım değişeceğiz dedik ama geçmişin liyakat değil yancılıkla mevki işgal eden tüm profesyonelleri hala gözümüzün içine bakıyor, biz seni savunurken hain diyorlardı. O önemli değil de, eski yönetim işini bu kadar iyi yapıyordu, biz onları neden değiştirdik?

Volkan gibi başka oyuncular da var Başkanım. Alper, HAK, Topal, Atıf, Dirar bana kalsa hiçbiri kötü futbolcu değil ama olmuyor işte, sahada onları gören Fenerbahçeli değiştiğimize falan inanmıyor. Bu futbolcuların Fenerbahçe ile bağı kopmuş, bitmiş bu oyuncular, Fenerbahçeli bu adamlara inanmıyor. Bu yapılan doğru mu, asla değil ama ortada bir sonuç var: Bu futbolcularla yürümesi çok zor Fenerbahçe'nin. En baştan bu futbolcular bu kadar yıpratılmamalıydı, ona göre oyun, ona göre halkla ilişkiler ama kendinden başka kimseyle konuşmayan bir hoca, amacı koltuk olan bir yönetim anlayışı ve sahada nefret uyandıran bir futbol anlayışında ısrar ve bunu anlamanın çok uzağında bir yönetim anlayışı hem bu futbolcuları hem de Fenerbahçe futbol takımının felsefesini yok etti. Bu oyuncuları kurtarmak imkansız ama eğer  asıl olan Fenerbahçe'yi kurtarmak ise bu sorunlu dokulardan kurtulmak kaçınılmaz.

Oyun demişken, Başkanın biz değişelim derken hala iki kişi ile korner kullanıp Topal, Dirar, Alper, HAK gibi topu kaybetme ustaları ile sahaya çıkacaksak nasıl iyi futbol oynayabiliriz ki? Bu isimlerin hepsi iyi futbolcu ama topla araları iyi değil, 11 oyuncusunun dört tanesi sürekli top kaybederken bir futbol takımı futbol nasıl iyi futbol oynayabilir ki! Eğer Cocu buysa, önceki hocanın yardımcılarından etkilenmediyse onu da değiştirelim Başkanım çünkü bizim bir sezon daha böyle bir şey izleyecek gücümüz kalmadı. Yanlış anlamayın şampiyonluk falan istemiyoruz, sadece umut istiyoruz Başkanım ama bunlarla umut falan yok, her geçen gün daha çok çürüyoruz.

Başkanım sana inanıyorum, güveniyorum, her türlü krediyi de açıyorum, şampiyonluk falan da beklemiyorum ama yalvarırım bizi bu geçmişin karanlığından, acısından kurtar.