'Başka Cem Yılmazlar'

'Başka Cem Yılmazlar'

7 Ocak 2019 Pazartesi  |   Günlük

Hürriyet Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, gazetecinin haber amacıyla konuştuğu kişinin sözlerinde neden değişiklik yapmaması gerektiğini şöyle açıkladı:

"Sinema işletmecileri ile film yapımcıları arasındaki kavgayı Cengiz Semercioğlu gündeme getirdi. Hâlâ da onun yazı ve söyleşileri üzerinden devam ediyor tartışmalar. Ancak Avni Aksaycık adlı okur, Semercioğlu'nun Mars'ın Kurumsal İlişkiler Direktörü Aslı Irmak Acar ile söyleşisinin başlığını eleştirdi:

"Ben mi okuduklarımı anlamıyorum. 'Cem Yılmaz olmazsa başka Cem Yılmazlar çıkar' sözünü söyleyen Aslı Irmak Acar değil ki. Bu sözü, hatta soruyu, röportajı yapan Cengiz Semercioğlu ifade ediyor. Sayın Acar da sadece tasdik ediyor. "Tabii ki de çıkar. Fırsat verilen her yetenek çıkabilir" diyerek 'Yeni yeteneklerin önünü açmaya çalışıyoruz' tarzı bir şeyler söylemek istiyor."

Okurun bu eleştirisini Semercioğlu'na ilettim. O da bu sözleri durup dururken yazmadığını vurgulayarak, okurun eleştirisini şöyle yanıtladı:

"Röportajımız sırasında yeni oyuncular ve yeni yapımcılar çıkarmak konusunun ısrarla altını çizdi Aslı Hanım. 'Diğer yeteneklere saygısızlık, tek yapımcı onlar değil' sözlerini söyledi. 'Eminim keşfedilmesi gereken pek çok yetenek var' dedi. 'Onlar vizyona girmediği zaman sinemalar boş kalmıyor ki', 'Alternatifler çıkacak' sözlerini etti. Ben de 'Bu sözleriniz yapımcıları kızdıracak',  'Koreli CEO da böyle mi düşünüyor' diyerek defalarca sözlerini teyit ettim.

Bunların üzerine, yeni yetenek çıkarma konusunun tekrar gündeme geldiği bir anda 'Siz şimdi 'Cem Yılmaz olmazsa başka Cem Yılmaz'lar çıkar' mı diyorsunuz?' sorusunu sordum. Aslı Hanım da 'Tabii ki de çıkar. Fırsat verilen her yetenek çıkabilir' yanıtını verdi. Zaten bu lafı durup dururken ben söylemiş olsam ortalık bu kadar yıkılırken Aslı Hanım da çıkar, 'Bunu ben söylemedim, gazeteci beni yönlendirdi' diyerek itiraz ederdi."

Söyleşinin yayımlandığı 30 Aralık 2018 tarihli Kelebek'e yeniden baktım. Bu soru- yanıt aynen Semercioğlu'nun aktardığı gibi olmuş. Ama bu bölüm Kelebek'in manşetinde "Şirketin kurumsal ilişkiler direktörü Aslı Irmak Acar, Cengiz Semercioğlu'na verdiği röportajda çok kararlı konuştu: 'Cem Yılmaz olmazsa başka Cem Yılmazlar çıkar, onlar film çekmezse çekeni bulacağız" diye sunulmuş.

Oysa Acar'ın böyle bir cümlesi yok. Timur Savcı hakkındaki bir soruya verdiği "Yapmayabilir, yapanı bulacağız. Alternatif her zaman vardır" sözleri "Onlar film çekmezse çekeni bulacağız" haline dönüştürülmüş; Cem Yılmaz ile ilgili soru onun yanıtı gibi yazılmış, iki ayrı parça birleştirilerek manşetteki bu cümle elde edilmiş."