Basın, yönetenler için değil yönetilenler için vardır

Basın, yönetenler için değil yönetilenler için vardır

24 Ocak 2018 Çarşamba  |   Köşe Yazıları

Bu sözler geçtiğimiz günlerde vizyona giren "The Post " filminden. 

Usta oyuncu Meryl Streep tarafından canlandırılan ABD basın tarihinin ilk kadın yöneticisi Katharine Meyer'a ait.

"The Post", Stephen Spielberg'in yönettiği bir film. Amerikan basın tarihinin  önemli bir olayını ele almış. ABD derin devletinin Vietnam Savaşı konusunda halkı yanılttığını ortaya koyan Pentagon Belgeleri'nin basına sızdırılarak The New York Times ile The Washington Post gazetelerinde yayınlanmasının öyküsünü anlatmış.

Filme konu olan, ABD Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan gizli belgelerin resmi adı, "United States Vietnam Relations, 19451967: A Study Prepared by the Department of Defense / Amerika Birleşik Devletleri Vietnam İlişkileri, 19451967". 

Bu belgeler, ABD'nin 1945-1967 yılları arasında Vietnam'daki  müdahalesini konu almaktadır. Belgelere göre savaşın kaybedileceği anlaşılmıştır.

Ancak, "devletin itibarını korumak" amacıyla savaşın sürdürüldüğü, binlerce kilometre ötede savaşmaya ve ölmeye gönderilen gençlerin aslında bir hiç uğruna gözden çıkarıldığı ortadadır. Üstelik bu gerçek,  Amerikan halkından ve onun temsilcisi Kongre'den sistematik olarak yalan söylenerek, saklanmıştır.

Belgeler, Daniel Ellsberg tarafından kopyalanarak sızdırılmış ve ilk kez 1971'de The New York Times'ın birinci sayfasında yayınlanmıştır. Başkan Nixon'un Federal Mahkeme aracılığıyla The New York Times'a yayın yasağı getirtmesinin ardından da, The Washington Post gazetesinde yayınlanmıştır. 

Nixon, "devlet benim" anlayışıyla, ABD yönetiminin, NY Times ve Washington Post gazetelerini vatana ihanetle suçlayarak mahkemeye vermesini sağlamış, Yüce Divan'a intikal eden olay, tarihe örnek olarak geçecek bir kararla, adaletin zaferiyle sonuçlanmıştır.

Spielberg, film ile ilgili olarak yaptığı açıklamalarda amacının, başa geçtiği günden beri basın ve medya ile çatışan, hukukun işleyişini gönlüne göre uygulamaya çalışan günümüz ABD yönetimini yermek olduğunu söylemektedir.  

Basına, mahkemeye baskı, "devlet itibarı" uğruna binlerce insanın ölmesine seyirci kalmak, bugünün dünyasında da yabancı olmadığımız durumlardır. 

Demokrasinin olmazsa olmazı olan "güçler ayrılığı" ilkesi, tarih boyunca yaşanan totaliter uygulamalara karşı insanlığı korumak için geliştirilmiştir.
"The Post" filmi, geçmişte yaşanan bir gerçek olayı aktararak günümüz dünyasına gönderme yapmaktadır. 

Çıkarılacak ne çok ders var!