Basın Özgürlüğü Ödülü

Basın Özgürlüğü Ödülü

3 Mayıs 2019 Cuma  |   Günlük

Basın Konseyi’nin bu yıl ilk kez verdiği Basın Özgürlüğü Ödülü’nü, FOX TV Haber Merkezi ile,sadece gazetecilik yaptıkları için cezaevinde bulunan tüm tutuklu gazeteciler adına eşleri aldı. Ödüller, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle  düzenlenen törende sahiplerini buldu. 

İstanbul Beyoğlu’ndaki Pera Müzesi Oditoryum’da yapılan 3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü ve Ödül Töreninin açış konuşmasını Basın Konsey Başkanı Pınar Türenç yaptı. Türenç, halkın haber alma hakkının savunulması, Basın Meslek İlkeleri’nin ödünsüz yaşatılması için 32 yıldır mücadele veren Basın Konseyi’nin, bu alanda çalışanları ve medyada görev yapanları teşvik için ilk kez bu yıl Basın Özgürlüğü Ödülü verdiğini, bundan böyle her yıl bu ödülün verileceğini söyledi.

26 yıl önce 3 Mayıs’ın ‘Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ kabul edildiğini belirten Pınar Türenç, ''her ne kadar Türkiye'de basının özgür olduğu ve ülkede gazetecilik faaliyetinden dolayı tutuklu gazeteci olmadığı savunuluyorsa da, yaşananların bunun aksini kanıtladığını'' söyledi. 

Türenç, gazetecilerin, yazarların, çizerlerin, yaptıkları haberlerden, yazdıkları yazılardan ve çizdikleri karikatürlerden dolayı yargılandığını, cezaevine atılan gazetecilerin Anayasa Mahkemesi’ne yaptıkları bireysel başvuruya, 3 yıldan uzun süre sonra, önceki gün aleyhte karar verilmesiyle özgürlük umutlarının karamsarlığa dönüştüğünü ve gazeciliğin AYM kararıyla da suç sayıldığını'' anlatırken, ''artık sözün bittiği yerdeyiz.''dedi. 

Pınar Türenç, geçen hafta cezaevine giren Musa Kart’ın, “İp üstünde yürürken, hukuka benzettiğimiz çubuğa tutunuyorduk. Hukuk da elimizden alındı. Hayat alanımız hiç bu kadar daralmamıştı'' sözünü hatırlattı. 


Türkiye’nin, Dünya Basın Özgürlüğü endeksinde bu yıl 180 ülke arasında 157’nci sırada olduğunu ve ‘Dünyanın en büyük gazeteci hapishanesi’ olarak anıldığını belirten Türenç, demokrasilerde zorlama gerekçelerle gazetecilere pranga takılamayacağını hatırlatarak, “Bu kara tablodan utanç duyuyoruz” dedi. 

Ödüller verildi

Basın Konseyi’nin  ilk kez bu yıl koyduğu Basın Özgürlüğü Ödülü, Doğan Şentürk yönetimindeki Fox TV Haber Merkezi’ne ve Tüm Tutuklu Gazetecilere verildi. 

Fox TV’nin ödülünü Basın Konseyi Başkanı Türenç verdi. Fox TV Haber Genel Yayın Yönetmeni ve Ana Haber Bültenini sunan Fatih Portakal’la birlikte sahneye davet edilen Fox TV Haber Merkezi çalışanları ödülü hep birlikte aldılar. Tek tek duygularını anlatan Fox TV Haber Merkezi çalışanları bu ödülün kendilerini onurlandırdığını, halkın haber alma hakkını savunmaya doğruları ekrandan halka duyurmaya devam edeceklerini söyledi. 

Tüm Tutuklu Gazeteciler adına Basın Özgürlüğü Ödülü de Basın Konseyi Yüksek Kurul üyesi ve TBMM eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk tarafından cezaevindeki gazetecilerin eşlerine verildi. Ödülü alan gazeteci eşleri tek tek duygularını anlattı ve Basın Konseyi’nin kendilerini hiçbir zaman yalnız bırakmadığını söyledi. 

Basın Konseyi’nin 32 yıllık geçmişinin anlatıldığı tanıtım filmi ile ödül alan gazetecilerin haberlerinden ve cezaevindeki gazetecilerin açıklamalarından kesitlerin de gösterildiği törene Basın Konseyi üyeleri, gazeteciler, gazeteci cemiyetleri ve derneklerinin başkan ve üyeleri, tutuklu gazetecilerin aileleri, basın, siyaset, hukuk ve üniversitelerden çok sayıda davetli katıldı. 

Neden verildi?

Basın Konseyi, halkın haber alma hakkının her hal ve koşulda savunulması; ifade ve basın özgürlüğün ileri demokrasiyle yönetilen ülkelerdeki standartlara ulaştırılmasına yönelik çalışmaları nedeniyle bu yıldan itibaren her yıl bir kişi ya da kurumu ödüllendirme kararı aldı. 

Hazırlanan yönerge gereği Basın Konseyi Yüksek Kurulu yaptığı değerlendirmede, tüm olumsuz koşullara, akreditasyonlara, baskı ve tehditlere karşın, halkın haber alma hakkından ödün vermeyen, ses getiren ve izlenme rekorları kıran haber bültenlerini hazırlayan, muhabirinden kameramanına, sunucusundan editörünü kadar FOX TV Haber Merkezi çalışanlarını layık gördü. 

Basın Konseyi Yüksek Kurulu, medyanın adeta kuşatma altında olduğu bu dönemde hukuksuz gözaltı ve tutuklamalar, delilsiz iddianamelerle açılan davalarda verilen ağır mahkumiyet kararlarıyla cezaevine atılan gazetecilere destek için de bu yıl, özel olarak ‘Tüm Tutuklu Gazeteciler’ için Basın Özgürlüğü Ödülü verilmesini kararlaştırdı.

(Basın Konseyi)