Basın Konseyi 31 yaşında

Basın Konseyi 31 yaşında

12 Şubat 2018 Pazartesi  |   Günlük

Basın Konseyi, 31'inci kuruluş yılını önceki gece bir davetle kutladı, ünlü foto muhabiri Ara Güler'e "Yaşam boyu meslek ödülü verildi. Gecede tutuklu CHP Milletvekili gazeteci Enis Berberoğlu'nun gazeteci eşi Oya Berberoğlu da, eşinin cezaevinen yazdığı mektubu gözyaşları içinde okudu.

Basın konseyi Başkanı Pınar Türenç, "Artık tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması zamanı geldi ve geçiyor" dedi.

Kadıköy Büyük Kulüp'te yapılan kutlama gecesinde konuşan Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, 31 yıl önce Basın Konseyi'ni kuranlara teşekkür etti. 

Basın konseyi olarak, çok sayıda tutuklu gazeteciyi  cezaevinde ziyaret ettiğini anlatan Pınar Türenç, bu ziyaretlerin notlarını medyaya aktararak seslerinin duyulmasını sağladığını da söyledi. Türenç, Basın Konseyi'nin başından beri tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasını istediğini, bu sağlayınıncaya kadar da mücadele edeceklerini söyledi."Gazetecilerden terörist çıkartılamayacağını "belirten Türenç, "gazetecilikle teröristlik bağdaşmaz. Bağımsız,özgür habercilik asıldır..Yasaklarla gazetecilik yapılamaz" dedi.

Gecenin "Onur konukları" ise, tutuklu gazeteci-milletvekili Enis Berberoğlu'nun gazeteci eşi Oya Berberoğlu,Silivri cezaevınden yeni çıkan gazeteci Gökmen Ulu ve 70 yıllık gazeteci-fotomuhabiri Ara Güler'di. Berberoğlu,kocasının Maltepe cezaevınden gönderdiği mektubu gözyaşları içinde okurken,"Enis'in dışarıdaki meslektaşlarına sevgilerini getirdim. Bu günlerin de aşılacağını iletti hepinize"dedi.

Gökmen Ulu da,"Silivri zindanından geliyorum, tutuklu tüm gazetecilere özgürlük getirilmeli"diye konuştu.

70 yıllık foto muhabiri Ara Güler'e de gecede,meslekte geçen 70 yılın anısına, "yaşam boyu meslek ödülü"nü ve Basın Konseyini simgeleyen Mavi Kuş'u Konsey Başkan'ı Pınar Türenç verdi. Daha sonra , Ara  Güler'in çektiği "Yavuz" zırhlısı belgeseli gösterildi. Çekimi 20 yıl süren ve Yavuz Zırhlısı'nın sökülüp parçalanmasının görüntülerinin, dramatik bir anlatımla aktarıldığı belgesel büyük ilgiyle izlenildi. Belgesel, 1980'li yıllarda uzun bir süre yasaklanmıştı.

Ara Güler, hayatı boyunca bir foto muhabiri olarak kaldığı için kendini mutlu saydığını söyledi. Afrodısıas antik kentini bularak insanlığa kazandıran kişi olarak da bilinen Güler, "Ben o taşların fotoğraflarını çekerek, 3 bin yıl sonra konuşmalarını, dertlerini anlatmalarını sağladım" dedi.

Gecede konuşan Basın Konseyi eski Başkanı Oktay Ekşi ise, "Ara Güler, Türk Basın dünyası için iki numara büyük bir gazeteci ve foto muhabiridir. Kendisi bilindiği gibi Afrodisias antik kentini günyüzüne çıkaran kişidir. Ancak çektiği fotoğrafları, o dönem çalıştığı medya kuruluşunun yazı işleri müdürüne anlatamamış, Alman Stern Dergisi'nde yayınlatmıştır. Almanlar fotoğrafları yayımlayınca, Türk basını da olayın öneminin farkına varmış, konuyu gündemine ancak o zaman alabilmiştir" dedi.

Tutuklu gazeteciler  ve sınır ötesi harekattaki şehitler nedeniyle müziksiz yapılan gecenin sonunda, Basın Konseyi yüksek kurul üyeleri ve konuklar 31'inci yaş pastasını birlikte kestiler.

(Basın Konseyi)