'Basın büyük zarara uğradı'

'Basın büyük zarara uğradı'

14 Nisan 2020 Salı  |   Günlük

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, sokağa çıkma yasağı nedeniyle gazetelerin basın ve dağıtımda yaşanan sorunların giderilmesi ve vatandaşların gazetelerine ulaşabilmesi talebiyle İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’ya başvurdu. 

TGC Yönetim Kurulunun İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’ya 14 Nisan 2020 Salı günü yaptığı başvuruda şöyle:  

“Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’ne sokağa çıkma yasağının uygulandığı günlerde gazete basımı ve dağıtımıyla ilgili yaşanan birçok sorun ulaşmıştır. 

Başta yerel gazeteler olmak üzere yaygın gazetelerin de basım ve dağıtım süreci aksamıştır. Basılan yüz binlerce gazete elde kalmış, basın kuruluşları çok ciddi zarara uğramıştır.  

Gazeteleri basamayan basın kuruluşları resmi ilan ve reklam kaybına uğramış, zora düşmüştür. 

Vatandaşlar ise gazetelerine ulaşamamıştır.   

Yaşanan sorunların tekrarlanmaması için sokağa çıkma yasağının uygulanacağı 18 Nisan ve 19 Nisan 2020 günlerinde ve yasağın tekrarlanacağı sonraki tarihlerde, matbaalarda gazetelerin basımında çalışacak işçiler için sokağa çıkma izni verilmesi gereklidir. 

Cemiyetimize ulaşan bilgilere göre;  bu süreçte matbaalar bulundukları ilçe kaymakamlıklarına izin dilekçesiyle başvurmuşlardır.  
Sokağa çıkma yasağının uygulanacağı günlerde çalışacak personelin listesiyle yapılan başvurular, kaymakamlıklar tarafından kabul edilmemiştir.  

Matbaa kuruluşlarına işçilerin basın kartlarıyla zaten sokağa çıkabilecekleri belirtilmiştir. 

Oysa matbaa işçilerinin basın kartı bulunmamaktadır.  

Bu nedenle öncelikle halkın haber alma, gerçekleri öğrenme ve bilgilenme hakkının sağlanması için gazetelerin basımının aksamaması gereklidir. 

Matbaalardan gazete basımı için yapılacak toplu izin başvurularıyla, matbaa işçilerinin ikamet ettikleri ilçelerde yapacakları bireysel başvurulara olumlu yanıt verilmesini istiyoruz. 

Valiliğinizin konuyla ilgili kaymakamlıkları bilgilendirmesi, gerekli iznin geciktirilmeden verilmesi, vatandaşlarımızın gazetelerinin basılmasını sağlayacaktır.  

Aynı şekilde gazetelerin dağıtımı konusunda da bir çözüm üretilmesi gereklidir. 

Gazetelerin vatandaşlara ulaştırılması için mahalle marketlerinin açık tutulmasını öneriyoruz.  

Avrupa’da birçok ülkede olduğu gibi bu yöntemle vatandaş en fazla 500 metre yürüyerek gidip ekmeğini, suyunu, gazetesini oradan alabilir. Ya da telefonla arayarak ekmeğini ve gazetesini de eve isteyebilir. 

Halkın haber alma hakkı için büyük önem taşıyan gazetelerin basım ve dağıtımı konusundaki taleplerimize olumlu yanıt vereceğinizi umuyoruz. 

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu adına bu zor süreçte size kolaylıklar diliyoruz.” 

(TGC)