'Başım gözüm üstüne'

'Başım gözüm üstüne'

15 Temmuz 2019 Pazartesi  |   Günlük

Gazeteci İsmail Saymaz, Youtube üzerinden yayın yapan Biz10 TV’de Zeynep Uzun'un sunduğu Haftanın Manşeti programına katıldı. 

Saymaz'a programda sorulan sorulardan bir de "Cumhurbaşkanlığı uçağına biner misiniz?" oldu. 

Soruyu, "Giderim tabii gazeteci niye gitmesin" diye yanıtlayan Saymaz şunları söyledi:

"Gitmiyorum demek yanlış. Çünkü ülkemizin Cumhurbaşkanı. Çağıracak, çağırdığı zaman da gitmek icap eder. Ben Sayın Cumhurbaşkanı'nı eleştirebilirim ancak ben Cumhurbaşkanı'nın hasmı değilim, ben Cumhurbaşkanı'nın muhalifi değilim. Ben eleştirel bir gazeteciyim. Cumhurbaşkanı yarın koltuğunu terk ettiğinde o koltuğa gelecek kişiyi de eleştireceğim. Dolayısıyla eğer davet gelirse başım gözüm üstüne seve seve giderim." ifadelerini kullandı. 

Sunucu Zeynep Uzun'un, 'Bu konuşmadan sonra belki davet gelir' yorumuna Saymaz, "Umarım, inşallah" karşılığını verdi.

Tartışma yarattı

Saymaz’ın bu sözleri sosyal medyada tartışmaya neden oldu. Bazı sosyal medya kullanıcıları Saymaz’ı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın uçağına gideceği yönündeki kararı nedeniyle eleştirirken bazıları ise haklı buldu. 

Twitter’da Saymaz’ı eleştiren isimlerden biri de gazeteci kökenli eski CHP Milletvekili Melda Onur oldu. Onur şunları yazdı:

İsmail ben de gazetecilerin her yere gitmesinden yanayım da, 

1-Dönüşte ne yazacağını kontrol edemeyeceği kimseyi uçağına almaz. Ne yazacaksın? 

2-‘Ülkemizin cumhurbaşkanı’ her seçimde ülkenin yarısını zillet ocu, bucu ilan etmiş. AKP başkanı o bunu bilerek bin tabi” mesajını paylaştı. 

Saymaz ise Onur’a “Melda, ben ‘profesyonel devrimci’ değilim, profesyonel gazeteciyim. Profesyonel hiçbir gazeteci, ‘ben gitmem’ demez, diyemez. Diyorsa o kişi gazeteci değildir. Biz gazeteciler, siyasetçilerin rakibi değiliz. Sosyal medya trollerinin sürdürdüğü bu lince, bir eski gazeteci olarak senin katılmanı yadırgadım. Görüşleri ve habercilik tutumu nedeniyle değil uçağa, televizyona bile çağrılmayan bir gazeteciye, sırf mesleğinin gereğini ve evrensel ölçülerini savunduğu için bunu yazmamalısın” mesajlarıyla karşılık verdi. 

Saymaz’dan gelen yanıtların ardından bu kez Onur şunları yazdı: 

“Taraflının ötesine geçmiş bir ‘CB’nın tutumunu normalleştiriyorsunuz, buna her zaman itiraz ederim, evrensellik bağımsız medyayı bitirmeye ahdetmiş bir siyasetçiyi normalleştirmemektir. Beni trollerle karıştırma, röportaj verirsen böyle, eleştiri gelir, linç hep var.”

(Medyaradar)