Başarılı takım başarısız koç

Başarılı takım başarısız koç

16 Ocak 2020 Perşembe  |   Mentor

Eurolig'in geleneksel sezon ortası genel menajerler anketi yayınlandı. F4 adayları Efes, Barcelona, Real Madrid ve CSKA. Efes 23.6 ile birinci sırada. 

Ayrıca en keyifli basketbolu oynayan takım tercihinde Anadolu Efes % 50 ile açık ara birinci. 

Ancak en iyi koçlar sıralamasında Ergin Ataman ismi yok. 

Maccabi koçu Ioannis 1. sırada, Real koçu Pablo Laso 2. ve Fenerbahçe Beko koçu Obradoviç 3. sırada. İlginç değil mi? Genel menajerler Anadolu Efes'i başarılı bulmuş ama bir koç katkısı görmemiş. Bunlar her basketbolcunun aldığı kör kuruşu bilen adamlar, demek ki Anadolu Efes bu sene bayağı yüklü para harcamış. Büyük olasılık Fenerbahçe bütçesinin üstünde bütçeleri var. 

Elbette bu sonuçları etkileyen bir başka konu spor ahlakı. Eurolig futbolun aksine rakibe saygı ve sahadaki mücadele üzerine kurulu, bu ilkelere uymayan birinin iyi koç olması mümkün değil, ne oyuncular kabul eder ne de basketbol camiası. 

Türk basketbol camiasının ve medyasının spor ahlakı "onu çekme bunu çek" seviyesinde olduğu için anlamaları mümkün değil. 

Kazanmak için üst üste kasıtlı iki teknik faul alıp mücadeleyi saha dışına taşıyan biri iyi bir basketbol koçu olamaz. Mesela sahada işler iyi gitmeyince oyuncuların birbirini yumruklaması bayağı iyi motivasyon olabilir veya rakip koçu yumruklamak veya seyircinin sahayı tükürüğe boğması, hatta koçun bunu teşvik etmesi, basın mensuplarının dövülmesi  tüm bunlar kazanmanıza yardımcı olabilir ama mücadeleyi saha dışına taşımaktır ve ahlaki değildir. Bunun sonu doping ve şikeye gider. 

Bir de medya var... 

Fenerbahçe 100 sayı atınca veya Obra sporun içinde olabilecek şekilde argo konuşunca kıyameti koparmışlardı ama üst üste kasıtlı iki teknik faule sesleri çıkmadı. Halbuki 100 sayı atmak için alınan fauller sahanın içindeydi. iki tane kasıtlı teknik faul almak sahanın dışında çünkü amaçları "fair play" değil, Fenerbahçe düşmanlığıydı. Bu ülkede Fenerbahçe dürüstlüğün turnusoludur. Eğer bir insan Fenerbahçe'ye karşı dürüst olabiliyorsa gerçekten dürüst demektir. 

Bir de Obra'yı eleştirmek için yayının bitmesini bile beklemeyen İsmail Şenol denilen şahsiyet var ki, kasıtlı iki teknik faulü koçluk başarısı gibi sundu. Ama Eurolig menajerleri ağzının payını verdi. Özellikle adını yazıyorum ki Fenerbahçe camiası ne kadar sinsi ve tehlikeli olduğunu bilsin. 

Daha önce yazmıştım tekrar yazıyorum; Anadolu Efes Avrupa ve Türk basketbolunda saygınlığı olan bir kurum ama maalesef rakip takım taraftarlarına küfreden, kazanmak için art niyetli teknik fauller alan, Eurolig camiasında saygınlığı olmayan bir koç ile itibarlarına zarar veriyorlar. 

Ben söylemiyorum genel menajerler söylüyor...