Barış Pehlivan da tutuklandı

Barış Pehlivan da tutuklandı

6 Mart 2020 Cuma  |   Günlük

Gazeteciler Hülya Kılınç ve Barış Terkoğlu'nun tutuklandığı soruşturmaya dahil edilen Oda TV Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan tutuklama talebiyle sevk edildiği nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hâkimliği'nce tutuklandı. 

Karar sonrası Twitter hesabından açıklama yapan Pehlivan'ın avukatı Hüseyin Ersöz, "Pehlivan karar sonrası Hakime 'Bu hukuksuzluğunuzun perde arkasını da yazacağım' diye seslendi" dedi. 

Odatv internet sitesinin haber müdürü Barış Terkoğlu ve muhabiri Hülya Kılınç'ın tutuklanmasının ardından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Pehlivan'ı ifade vermeye çağırdı. HDP Milletvekili Ahmet Şık da Barış Pehlivan'a destek olmak için Çağlayan Adliyesi'ne geldi. İfadesi alınmadan önce İstanbul Adliyesi'nin önünde açıklama yapan Pehlivan şunları söyledi: 

"Barış Terkoğlu ve biz 19 ay Silivri Cezaevi'nde tutuklu kaldık ve o duvarları aşıp çıktık. Gazeteciliğe devam ettik. Biz 2011 Türkiye'sinde bunu yaşarken, Odatv kapatılmadı. 

Ben şu an BTK'nın idari tedbir iddiasıyla geçici olarak kapattığı ve şu an okuruna ulaşamayan Odatv'nin genel yayın yönetmeniyim. Burada Barış'ın da şüpheli olduğu davanın büyük ihtimalle sanığı olacağım. Onun için çağırdılar. Avukatlarımızı aradılar ve ifade vermeye geldim. 

Tıpkı Fethullahçılar gibi sabahın 4'ünde o eve polis gitmeyebilirdi. Ne Barış, ne ben, ne Soner ağabey kaçacak insanlar değiliz. Biz bu toprakların insanlarıyız. Biz nasıl bundan 9 yıl önce sırf gazetecilik yaptığımız için içeri girdik, sırf gazetecilik yaptığımız için bedel ödediysek yine gireriz. Yine çıkarız, yine gazetecilik yaparız."

"Biz Aziz Nesin'lerin, Sabahattin Ali'lerin, Rıfat Ilgaz'ların torunlarıyız" diyen Pehlivan, "Nasıl Marko Paşa'dan sonra Malum Paşa açılmışsa, nasıl Hür Malum Paşa açılmışsa, Oda TV'ler kapatılır başka Oda TV'ler de açılır. Bizim bütün derdimiz kamuoyunu bilgilendirmektir. Bütün derdimiz gazeteciliktir. Bütün derdimiz bu toprağın insanlarının mutlu olmasıdır." 

Pehlivan, savcılıktaki ifadesinin ardından, tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edildi. Savcılık Pehlivan'ı, 2937 sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nun 27. maddesi kapsamında tutuklanması talebiyle nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk etti. 

Nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliği Pehlivan'ın tutuklanmasına karar verdi.

Basın Konseyi açıklaması

"Türkiye'nin en fazla takip edilen haber sitesi Odatv’ye, 9 yıl önceki FETÖ kumpası benzeri yapılan operasyonu protesto ediyoruz. 

Haber müdürü Barış Terkoğlu ve muhabir Hülya Kılınç’ın, Libya’da şehit düşen askerle ilgili haber bahane edilerek tutuklanmalarından bir gün sonra Odatv’ye erişim engeli getirilmesi; Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan’ın ifadeye çağrılması, özgür basını susturma girişimidir. 

Türkiye'yi dünyada en fazla gazetecinin hapiste olduğu ülke yapanların; dünyadaki 195 ülke arasında ‘Demokrasinin olmadığı’ 49 ülke arasına sokanların, şimdi de ifade ve basın özgürlüğünü tamamen yok etmek için düğmeye bastığı anlaşılıyor. 

Daha önce defalarca vurguladığımız - ve her seferinde haklı çıktığımız üzere – halkın haber alma özgürlüğüne yönelik bu tür müdahaleler Türkiye’mizi daha güvenli kılmayacağı gibi, ancak demokrasimize yara aldıracak ve devletimizin uluslararası itibar ve prestijini azaltacaktır. 

Bu bakımdan, yetkilileri Türkiye’nin tarafı olduğu uluslararası antlaşmalara ve Anayasamızın değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez nitelikteki 2. maddesinde yer alan demokratik hukuk devleti’ prensibine riayet etmeye davet ediyoruz. Siyasal konjonktüre bağlı olarak alınan hukuka aykırı kararların, ileride ilgililerinin hukuki, cezai ve mali sorumluluğunu doğurmasının kaçınılmaz olduğunu da bir kez daha hatırlatırız. 

Basın Konseyi'nin, “Tek derdimiz gazetecilik yapmak” diyen Odatv mensuplarına yapılanlar ve hukuk dışı uygulamalar karşısında, tüm basın meslek kuruluşları ile birlikte halkın haber alma hakkı, ifade ve basın özgürlüğü için dün olduğu gibi bugün de mücadele etme kararlığında olduğunu bildiririz. "
 

(T24, Medya Günlüğü)