'Balyoz'dan Moskova'ya...

'Balyoz'dan Moskova'ya...

31 Ağustos 2018 Cuma  |   MG Özel

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'la MİT Başkanı Hakan Fidan'ın geçen hafta Moskova'ya yaptığı ziyaret haberlerde geniş şekilde yer aldı ama Türk heyetinde bulunan bir kişinin üzerinde fazla durulmadı.

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ve diğer yetkililerle görüşmeye katılanlardan biri de Moskova Silahlı Kuvvetler Ataşesi Tuğamiral Mustafa Haluk Baybaş'dı. Fotoğraflarda Tuğamiral Baybaş Türk tarafının yer aldığı masanın en ucunda, Rusya bayrağının yanında oturuyordu.

Deniz Kurmay Albay Baybaş, Hint Okyanusu'nda TCG Barbaros Fırkateyni'nin komutanı olarak görev yaparken "Balyoz" soruşturması kapsamında  tutuklanmış, 16 yıl hapis cezası almış ve yaklaşık 3 yıl cezaevinde yatmış, 2014 yılında tahliye edilmişti.

Baybaş, tahliye edilirken şunları söylemişti:

"Halkımıza şunu söylemek istiyorum; biz darbe planlamadık. Biz görevimizi çok iyi yaptık. Darbe devirleri geçmiştir artık. Artık halkımızın da donanmasına, yani mavi vatana sahip çıkması lazım. Donanması güçlü olmayan bir ülke güçlü olamaz. Ben TCK Barbaros Firkateyni'nin komutanı iken tutuklandım. İlk tutuklanan benim. Üç aylık seyre gittim ve döndükten iki gün sonra tutuklandım. Gitmeden önce de babamı toprağa verdim. Biz ülkemize, milletimize fedakarca hizmet ettik. Üç yıla yakındır içerdeyim. Üç yaşındaki çocuğumu bıraktım şu anda 6 yaşında. Eğer bu bize yapılan zulüm demokrasimizi daha iyi bir noktaya getirecekse o zaman bu çekilen zulüm bir mana ifade eder".

Tahliye sonrasında Baybaş yeniden yapılan yargılamada beraat etti ve 2015 yılında Deniz Kuvvetleri'nde Donanma Komutanlığı Muhrip Filotillası Komodorluğu görevine getirildi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ise Kuzey Görev Grup Komutanı olarak görevlendirildi. 

15 Temmuz'un ardından eski Moskova Askeri Ataşesi Tuğamiral Ahmet Hakan Güneş tutuklandı.

Bu gelişmelerden sonra Baybaş terfi aldı ve Moskova'ya yeni göreve gönderildi. 2016 yılından bu yana Moskova Silahlı Kuvvetler Ataşesi olarak görev yapan Tuğamiral Baybaş, güvenlikle ilgili ikili üst düzeydeki görüşmelere katıldı.

Dün, yani 31 Ağustos'ta Baybaş Moskova'daki görevini tamamladı. TürkRus.Com'un haberine göre, 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetler Günü, Moskova'da büyükelçiliğin verdiği bir resepsiyonla kutlanırken, Rusya'daki görev süresi sona eren Silahlı Kuvvetler Ataşesi Tuğamiral M. Baybaş'a da veda edildi. Elçi-Müsteşar Cenk Uraz, Baybaş'a bir teşekkür plaketi sundu.

Fuad Seferov, Moskova