Balkonda sigara yasağı

Balkonda sigara yasağı

27 Eylül 2019 Cuma  |   Günlük

Türkiye'de arabada sigara içme yasağı tartışma yaratırken, sigaraya adeta savaş açan Rusya hükümeti yeni bir yasağı daha uygulamaya koymaya hazırlanıyor. 1 Ekim'de başlayarak evlerin, otellerin ve yurtların balonlarında sigara içilmesini yasaklayan karar Bakanlar Kurulunda onaylandı. 

Tass Ajansının bildirdiğine göre, yeni yasa, balkonlarda "açık ateş" kullanılmasını yasaklıyor. Böylece artık balkonlarda mangal yapmak, mum yakmak ve sigara içmek yasak kapsamına dahil edildi. Balkonda bu tür ateş yakmanın cezası üç bin ruble (264 lira) civarında. Yakılan ateşin yangına yol açması durumunda ceza miktarı artacak.

Rusya Yüksek Mahkemesi, 2017 yılında açılan bir dava üzerine, vatandaşların balkonda sigara içen komşularından tazminat talep edebileceklerine hükmetmişti. 

Rusya’da yasalar, insan sağlığının sigara dumanının zararlı etkilerine karşı koruma altına alınmasını öngörüyor.

Rusya'da sigara yasağı Avrupa ülkelerinden, bu arada Türkiye'den geç uygulamaya konuldu. Ancak 2013 yılında başlayan toplu yerlerde sigara içme yasağı aşama aşama yaygınlaştı. Halkın yüzde 40'ının sigara içtiği ülkede tütün kullanıma bağlı olarak her yıl 400 bin civarında kişi hayatını kaybediyor.

(TürkRus.Com, Medya Günlüğü)