Baki Avcı'ya veda

Baki Avcı'ya veda

15 Ocak 2018 Pazartesi  |   Günlük

Yüzünden eksik olmayan gülümsemesi, hoşgörüsü ve meslek aşkıyla basın camiasında her daim hatırlanacak bir yer edinen Baki Avcı son yolculuğuna uğurlandı.

Avcı'nın cenazesi ilk olarak öğle saatlerinde SÖZCÜ Gazetesi'nin Halkalı'daki merkez binasına getirildi. Sevenlerinin ve meslektaşlarının katılımıyla burada düzenlenen törenin ardından Ataşehir Mimar Sinan Camii'ne uğurlanan cenaze ikindi namazını müteakip kılınan namazın ardından defnedilmek üzere, Küçükbakkalköy Mezarlığı'na götürüldü

Eşi Ümran Avcı eşini şu sözlerle anlattı:

"Baki benim dünyada tanıdığım  en iyi insandı. Öyle bir insandı ki temizlik işsine de iş adamına da aynı Baki'ydi. Sokakta çiçek satan roman arkadaşları vardı. Doğada canlı ne varsa onu sever. Kimse için kötü bir şey söylediğini duymadım. Art niyetli düşünmeyi hiç bilmedi. Acayip sabırlı neşeli komik ama komik olduğunu bilmeyen biriydi. Sır vermezdik Baki'ye içinde tutamıyor diye. Mavi mavi parlayan gözleri ve gülen bir baki geliyor gözümün önüne. Mavi kapak biriktirirdi Arabasının bagajını açarsın bir sürü mavi kapak bulursun biriktirip tekerlekli sandalye alırdı ihtiyaç sahiplerine. Sokak hayvancanlarını sahiplendirmek için uğraşırdı. Her yer kedi köpek maması doluydu."

Avcı, Türk Sineması'nın ölümsüz eseri Hababam Sınıfı'nda da rol almıştı. Avcı, geçen yıl kaleme aldığı bir yazıda şu satırları yazmıştı:

"Biz ara sıra da olsa buluşur, sohbet ederiz, fırsat bulursak birkaç kadeh de parlatırız. Ama 41 yıl önce nasılsak, bugün de öyleyiz. Gerçek okulumuzdan kimseyle görüşmeyiz ama Hababam Sınıfı dedin mi akan sular durur. Birimiz Amerika'dayız, bir başka arkadaşımız bir başka ülkede Bazılarımız da il bazında dağılmıştır ama toplandık mı adeta yumak olur çıkarız."

(Sözcü)