Bağışıklık sisteminin 10 düşmanı

Bağışıklık sisteminin 10 düşmanı

6 Nisan 2020 Pazartesi  |   Günlük

Bağışıklık sistemi, vücudumuzu hastalıklara karşı koruyan ordumuzdur. Sanıldığı gibi sadece mikroplara karşı da korumaz, iç ve dış tüm sağlık bozucu ajanlara karşı korur. Her gün karşılaştığımız onca hastalık etkenine rağmen hastalanmadan sağlıklı yaşamamızı bağışıklık sistemimize borçluyuz. 

Doktor Ümit Aktaş'a göre, bağışıklık sistemimizin dengeli ve tekin çalışmasını bozan, bizi hastalıklara karşı savunmasız hale getiren 10 önemli sebep var. 

1-Sigara 

Kanserlere sebep olması ve pek çok hastalığa davetiye çıkarmasının yanında, bağışıklık sisteminin doğal öldürücü hücrelerinin aktivitesini azalttığı gösterilmiştir. Sigara içmeyin ve içilen yerlerde bulunmayın. Pasif içicilik de en az aktif sigara içmek kadar zararlıdır. 

2-Yetersiz Beslenme 

Bağışıklık sisteminin direncini düşüren en yaygın sebep yetersiz beslenmedir. Vücudun ihtiyacı olan temel maddelerin yeterince alınmaması bağışıklığı zayıflatır ve hastalıklara neden olur. 

3-Şeker Tüketimi 

Şeker ağızdan girdikten sonraki 30 dakika içinde olumsuz etkileri başlar ve 5 saat boyunca devam eder. Akyuvarların yabancı maddeleri parçalama yeteneği yarı yarıya azalır. Sürekli şeker tüketimi, bağışıklık sisteminin kronik olarak baskılanmasına yol açar. 

4-Yetersiz Meyve Sebze Tüketimi 

Vitamin ve mineral yönünden zengin, yüksek lifli sebze ve meyve tüketimi bağışıklık sistemini destekler, hasta olma ihtimalini azaltır. Her türlü sebze ve meyveyi, mevsiminde doğal olarak tüketin. 

5-Obezite 

Yetersiz beslenme gibi, aşırı kilolu olmak da bağışıklık sisteminin dengesini bozuyor. Sık sık hastalanmak istemiyorsanız fazla kilolardan kurtulun. 

6-Alkol Tüketimi 

Alkol tüketenlerde, doza bağlı olarak bağışıklık sistemi hücrelerinin işlevlerinde azalma gözlenmiştir. Ne kadar fazla içerseniz bağışıklık sisteminiz o kadar baskılanır. 

7-Olumsuz Düşünceler 

Mutlu, olumlu bir tutum ve ruh haline sahip olanlarda bağışıklık sistemi daha iyi çalışır. Mutsuz ve karamsarken daha kolay hastalanırsınız. 

8-Stres 

Stres durumu, vücutta stres hormonu denilen, adrenalin ve kortizol gibi bir takım hormonların salgılanmasını arttırır. Bu hormonlar timüs bezinin gerilemesine yol açar. Sonuçta kanser ve diğer hastalıklara yakalanma ihtimaliniz artar. 

9-Az Su İçmek 

Normal kilodaki yetişkin bir insanın günde 2-3 litre arasında su içmesi gerekir. Yalnız unutmamak gerekir ki, her şey gibi suyun da fazlası zararlıdır, dengeyi korumaya özen gösterin. 

10-Yalnız Yaşamak 

Yalnız yaşayan insanların, kalabalık içinde yaşayanlara göre daha fazla hastalandıkları gösterilmiştir. Yalnız kalmayın, hayatınızı zenginleştirin, etrafınızı sevdiklerinizle doldurun.

(hemenpilates.com)