'Babasının oğlu'na güvenmemek

'Babasının oğlu'na güvenmemek

21 Mart 2018 Çarşamba  |   Köşe Yazıları

Yaşananları medyadan takip etmiş olabilirsiniz: Önce gazeteci Nevşin Mengü'nün avukat olan kardeşi Burak Mengü, sivil polisler tarafından kaçırıldığını öne sürdü.

Bunun üzerine Nevşin Mengü dün konuyu BirGün'deki köşesine taşırken şunları yazdı:

"İnsanın kendi başına gelen bir şeyin haberini yazması zor ama kimi detayları aktarmak için gerekli. Zira bu sefer bu yaşanan, sadece benim ve de kardeşimin başına gelen bir şey değil, arkasında daha büyük bir resim var."

Ancak, olayın duyulması ve İstanbul Emniyeti'nin devreye girmesinin ardından Burak Mengü'nün iddia ettiği gibi bir olay yaşanmadığı ortaya çıktı ve hakkında "suç uydurmak"tan işlem yapıldı.

Gerçeğin ortaya çıkması üzerine Nevşin Mengü, "Ölecek gibi hissettim" başlıklı bir yazı kaleme alarak şöyle özür diledi:

"Vallahi evet ölecek gibi hissettim. Ben hayatımda doğruya hep doğruyu aktarmaya çok önem verdim. Her zaman haber yazarken de haber aktarırken de ince eledim sık dokudum. Bu sefer, hata yaptım, hem de büyük bir hata yaptım. Kendi canımdan kanımdan kardeşime fazla güvendim. Söylediklerini yeterince sorgulamadım. Her zaman haber yaparken yaptığım gibi kaynağı didik didik didiklemedim. Hata benim..."

Mengü'nün özür dilemesi elbette olumlu, "kulağının üstüne yatmak" yerine dürüstçe hata yaptığını kabul etti.

Ama...

Bu olay hepimize, özellikle gazetecilere ders olmalı.

Eskiden mesleğe yeni başlayanlara haberin mutlaka iki ayrı kaynaktan teyit edilmesi (double check) gerektiği sıkı sıkıya tembihlenirdi. 

Bu hem zorunlu hem de zorlu bir görev.

Kimi zaman gazetecinin bir haberi, bir iddiayı ikinci bir kaynaktan doğrulatması- ya da yalanlatması- olağanüstü zor, hatta imkansız olabiliyor, uzun zaman harcaması da gerekebiliyor.

Ama gazeteci topluma karşı sorumlu.

Madem toplum adına sorma ve sorgulama yetkisini kullanıyor, o zaman topluma karşı sorumlu davranmalı ve doğru bilgiye ulaşılmasını sağlamalı.

Mengü olayı, gazeteci kaynağına ne kadar güvenirse güvensin, hatta "babasının oğlu" bile olsa araştırmadan, farklı bir kaynaktan teyit etmeden haberi toplumla paylaşmaması gerektiğini bize bir kez daha gösteriyor.

İlgili haberin linki: http://www.medyagunlugu.com/Haber-4448-nevsin-menguden-ozur.html