Ayşenur Arslan gözaltına alındı, bırakıldı

Ayşenur Arslan gözaltına alındı, bırakıldı

22 Mart 2019 Cuma  |   Günlük

Gazeteci Ayşenur Arslan'ın Ankara 40 Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki bir davaya katılmadığı gerekçesiyle hakkında yakalama kararı çıkarıldığı öğrenildi. Arslan, bir imza günü için gittiği Eskişehir’de gözaltına alındı, ancak bir süre sonra bırakıldı.

Ayşenur Arslan, dün Akşam Halk TV'de CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu'nun katıldığı canlı yayına katılmış, sabah saatlerinde ise Medya Mahallesi programını sunmuştu. 

Arslan, Halk TV canlı yayınına katılarak durumuna ilişkin açıklama yaptı.

Gözaltına alındığı duyurulan Ayşenur Arslan, "Şu anda ben oteldeyim bir problem yok. Gözaltı işlemi sona erdi, yarın (cumartesi) ifade vermeye gideceğim" dedi. 

Ayşenur Arslan'ın Halk TV'ye yaptığı açıklama şöyle: 

"Şu anda gözaltında mıyım değil miyim bize refaket eden emniyet mensupları biliyor. Şurası kesin Eskişehir Cumhuriyet savcılığının gözaltına alınmama ilişkin bir talimatı olmadığını öğrendim. Bana ulaşan herhangi bir bilgi yok. 12 Mart tarihinde bir yakalama kararı çıkmış."

Emniyet'ten yalanlama

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğ ise konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“22.03.2019 günü bazı basın yayın organlarında Gazeteci Ayşenur Uyanık (Arslan)'ın Eskişehir Emniyet Müdürlüğü görevlilerince gözaltına alındığına dair aslı olmayan haberlerin yayınlandığı görülmüştür. Emniyet güçlerimiz tarafından 22.03.2019 günü saat 19:00 sıralarında kendisine adli bir konu ile ilgili tebligat yapılmıştır. Gözaltına alındığına dair haberler tamamen asılsızdır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Kimdir?

Ayşenur Arslan, 16 Eylül 1950 tarihinde doğmuştur. Aslen Aydınlıdır. İtalyan Dili ve Edebiyatı bölümünden 1972 yılında mezun oldu. 

TRT‘nin açtığı redaktör muhabir sınavını kazanınca 1974 yılında TRT‘de muhabir olarak gazeteciliğe başladı. 1982 yılında Güneş Gazetesine haber müdürü oldu. İkibuçuk yıl sonra istifa etti. Üç ay sonra da Nokta Dergisinde çalışmaya başladı. 3 yıl da burada çalıştıktan sonra Söz Gazetesine geçti ve 49 gün sonra buradan da ayrıldı. 

Söz Gazetesinden ayrıldıktan sonra arkadaşlarıyla birlikte reklam ajansı kurdu ve Ümraniye Belediyesi için Türkiye’nin ilk yerel dergisini hazırladı. Cinsel Bilgiler Ansiklopedisi’ne İtalyanca çeviri yaptı. 

Cumhuriyet Gazetesi‘nde bir yıl çalıştı. Ardından Star TV‘ye girdi. Önce bir kadın programı yaptı, sonra Yakın Takip adlı haber programının sorumluluğunu aldı. Daha sonra Ali Kırca ile birlikte ATV‘ye geçti. 8 ay sonra yine Star TV’ye geçtı. 

Ayşenur Arslan 16 yıl Ali Kırca‘yla çalıştı, Kırca’nın ATV’de sunduğu haberleri hazırladı. Mehmet Ali Birand ile çalıştı. Aydın Doğan, Dinç Bilgin gibi basın sektörünün kilit isimleriyle çalıştı. 

CNNTürk‘te Medya Mahallesi programını yaptı. Sokak TV‘de çalıştı. Halk TV‘de program yaptı.

(Cumhuriyet, Ulusal Kanal)