Ayşegül Tözeren serbest

Ayşegül Tözeren serbest

24 Ağustos 2019 Cumartesi  |   Günlük

Evine yapılan polis baskını sonrası gözaltına alınan Evrensel yazarlarından Dr. Ayşegül Tözeren adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

20 Ağustos salı günü gözaltına alınan Tözeren, ifade vermek üzere Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne getirildi. Savcı, aralarında Tözeren'in de bulunduğu dokuz kişinin de ifadesini almadan, emniyette vermiş oldukları ifadeler üzerinden mahkemeye sevklerini yaptı. 

Tözeren ile birlikte gözaltına alınan kişilerden yedisinin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasını, ikisinin ise tutuklanmasını talep etti. Tözeren için adli kontrol uygulamasıyla serbest bırakılması yönünde karar verildi. Tözeren için yurt dışına çıkış yasağı getirildi. Tutuklama talep edilen 2 kişi de adli kontrolle serbest bırakıldı. 

Serbest bırakılmasının ardından Evrensel'e konuşan Tözeren, hayatında daha önce hiç kelepçelenmediğini, hakkında trafik cezası bile olmadığını söyledi. Tözeren, "Ama üç gün boyunca İstanbul Emniyet Müdürlüğünde tutulduk. Altıya dört adımlık bir hücrede kaldım" dedi. Yemek ve diğer ihtiyaçlarının belli miktarda karşılandığını belirten Tözeren, "Ben bunu hak ettim mi acaba? Bunu insanların takdirine bırakıyorum" ifadelerini kullandı.

(Evrensel)