Ayşe Arman da gitti

Ayşe Arman da gitti

3 Kasım 2019 Pazar  |   Günlük

Doğan Grubu'ndan Demirören Holding'e satılan Hürriyet gazetesinde eve tebligat yoluyla işten çıkarılan gazetecilerin sayısı sürekli yükselirken gazeteden de iki istifa haberi geldi. 

İlk olarak, 27 yıldır Hürriyet gazetesinde yaptığı röportajlarla bilinen Ayşe Arman, sosyal medya hesabından gazeteden ayrıldığını duyurdu. Ardından da Jale Özgentürk ayrılık kararını açıkladı.

Arman, üzgün olduğunu belirterek, “Hürriyet’te doğdum ama yaşamaya devam edemeyeceğimi görüyorum...” dedi. 

Arman’ın paylaşımı şu şekilde: 

“Hepinize nefis bir Pazar olsun. Enerjik ve iyiliklerle doluuuu 27 yıldır Pazar röportajları yapıyorum. Artık gazeteden değil, buradan paylaşacağımmm. Hürriyet bitti, sevdiğim işi yapmaya devam… Bugün @ceydadvenci röportajı var. Birazdan profildeki linkten okuyabilirsiniz. Gün içinde de Ceyda postları paylaşacağım. 

Tabii ki üzgünüm… 27 yıl, Ömer’le ilişkimden uzun... Resmen bir ömür… Çok güzel günlerim oldu... Hürriyet’te doğdum ama yaşamaya devam edemeyeceğimi görüyorum... Yasımı kendi içimde yaşıyordum, ama o kadar çok soran oldu ki, paylaşmam icap etti... Peki o zaman: Geçen hafta, buradaki Türk konsolosluğundaki noter aracılığıyla aramızdaki sözleşmeyi fesettiğimi bildiren bir ihtarname yolladım. İstifa ettim yani. 

Şimdi yola devam. Buradan, çekimler, röportajlar, ne bileyim canımız ne isterse yaparız, hiç olmadığı kadar özgür… Ne dersiniz??? Var mısınız??? Bu yola benimle çıkar mısınız :))))))” 

Arman'ın ardından Hürriyet yazarı Özgentürk de, işte çıkarmalara tepki olarak gazetesi ile yollarını ayırdı. Sosyal medya hesabından konuyla ilgili mesaj yazan Özgentürk, “Referans, Radikal ve Hürriyet. 16 yıl önce geldiğim gruptan bugün ayrılıyorum. Her biri gazeteciliğin yüz akı arkadaşlarıma yapılanı hazmetmek zor. Gazeteciliğe ve gazeteciye saygı duyulacağı günler yakındır umarım” dedi.

Eleştiriliyordu

Arman, "paralı röportaj" yaptığı gerekçesiyle uzun süredir eleştiriliyordu. Gazeteci Faruk Bildirici, gazetenin okur temsilcisi olduğu dönemde, bu konuda Arman'ı eleştiren yazıları kaleme almıştı. Gazeteci Hıncal Uluç da, Arman'ın para karşılığı röportaj yaptığını ve bu durumun gazete yönetimi tarafından bilindiğini ileri sürmüştü.

(Medyaradar, Medya Günlüğü)