AYM'den tartışmalı karar

AYM'den tartışmalı karar

20 Kasım 2019 Çarşamba  |   Günlük

Bakırköy 13’üncü İş Mahkemesinin itirazını inceleyen Anayasa Mahkemesi (AYM), gazetecilere fazla çalışma ücretlerinin gününde ödenmemesi halinde bu ücretlerin her geçen gün için yüzde beş fazlasıyla ödenmesini Anayasa’ya aykırı bularak iptaline karar verdi.

AYM, gazetecilerin fazla mesai ücretlerinin zamanında ödenmemesi durumunda, ödenmediği süre boyunca her gün işletilecek olan yüzde 5 faizi haksız ve ölçüsüz buldu.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) AYM kararına ilişkin açıklama yaptı. Kararın Anayasa’ya aykırı olduğunu belirten TGS, 1961 yılında yapılan düzenlemenin neredeyse 60 yıl sonra değiştirilmesini eleştirdi. “Basın özgürlüğü mü patronların özgürlüğü mü?” diye soran TGS, Anayasa Mahkemesinin kendisiyle çeliştiğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı: 

“Anayasa Mahkemesi en son 2008 yılında aynı konuyu değerlendirmiş ve basın özgürlüğüne vurgu yapılarak basın çalışanlarının ödenmeyen ücretleri konusunda korumaya yönelik düzenlemelerin Anayasaya aykırı bir yönü bulunmadığını ve itirazın reddine karar vermiştir. Bu karar 12'ye 4 karşı oy ile oluşturulmuştur. Karşı oy bildiren Anayasa Mahkemesi üyelerinin de değindiği gibi 2008 tarihli AYM kararı henüz güncelliğini korurken verilen bu iptal kararı kanunun düzenleme amacından, basın özgürlüğünden uzaklaşılması anlamına gelmektedir. Bu AYM kararı gazetecilerin sendikalı olması ve toplu iş sözleşmesi ile korunması ihtiyacını çok açık bir şekilde ortaya koymuştur. Bizi kurtaracak olan birlikten gelen gücümüzdür.”

CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Anayasa Mahkemesinin gazetecilere fazla mesai ücretlerine ilişkin iptal kararına ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Bu madde gazetecilerin halkın haber alma hakkına tam olarak hizmet edebilmesinin güvencesiydi. Ama gazetecilikteki patronların teşebbüs hürriyeti, basın ve ifade özgürlüğünün önüne kondu. İktidarın ve işverenlerin ağır baskısı altındaki gazetecilerin ücret hakları ellerinden alındı. Gazeteci kovmak kolaylaştı. Zaten işsizliğin en çok yaşandığı mesleklerden biri olan gazetecilikte işsizlik daha da artacak” dedi. 

Kararın, hükümete yakın medyada kapsamlı işten çıkarmaların yaşandığı bir dönemde alındığına dikkat çeken Çakırözer, Meclis’teki tüm partilere basın ve ifade özgürlüğünün daha fazla yara almaması için derhal yeni bir kanuni düzenleme yapılması çağrısında bulundu.

(Tele1)