Aykut Kocaman'ı anlamak

Aykut Kocaman'ı anlamak

9 Mayıs 2018 Çarşamba  |   Köşe Yazıları

Aykut Kocaman hocalık kariyerinde 1 kez Süper Lig şampiyonluğu, 3 kez Türkiye Kupası şampiyonluğu yaşamış sevdiğim ve saygı duyduğum bir teknik adamdır.

3 Temmuz'da Fetö'nün Türk futboluna ve Fenerbahçe'ye yaptığı darbenin sürecinde Fenerbahçe Kulübü'nün yanında olmuş fakat taraftarı onu iyi tanıyamamış ve anlayamamıştı. Aykut Hoca'nın aleyhine istifa sloganları attılar. O da gerek medyanın gerekse taraftarın baskılarını kaldıramadı ve 2013 yılında istifa etti.

Peki ya sonra ne oldu?

Fenerbahçe 2014'ten bu yana 1 Lig şampiyonluğu ve 1 Süper Kupa kazanabildi. İsmail Kartal'dan sonra fetret devri yaşadı adeta; Pereira geldi, Advocaat geldi, Fenerbahçe kadrosu yapboza döndü. Sonuç? Başarı yok, verim yok... Fenerbahçe'nin bugün eğer sakatlıklara, cezalara, verilmeyen penaltılara, aleyhine yapılan kural hatalarına, medyadaki sözde gazeteciler, futbolcu ve antrenör eskilerinin yanlı yorumlarına ve ağır eleştirilerine rağmen şampiyonluk yarışında ezeli rakibi lider Galatasaray ile arasında sadece 3 puan var. Yani, hala şampiyonluk şansını sürdürüyor, Türkiye Kupası'nda da finale çıktı.

Kocaman, hücum oyunu oynatmadığı, agresif pres yaptırmadığı gerekçesiyle eleştiriliyor...

Medyaya göre Türkiye'nin en iyi hücum yapan takımı olan Beşiktaş 32 maçta kaç gol attı? 61... Korkak futbol (!) oynatan Aykut Hoca'nın takımı ise 68 gol atmış. Başka söze gerek yok. Fetö tutuklusu Mehmet Baransu ile bir zamanlar aynı yolda yürüyen Turgay Demir her defasında Fenerbahçe'nin kurumsal kimliğine saldırıyor, taraflı eleştiriler yapıyor. Geçen yıl sarı lacivert renkli bayrağın 15 Temmuz Şehitler Köprüsünde dalgalanmasını bile tahammül edemeyip bir gece yarısı o bayrak oradan inerse diyerek düşmanlığını provakatif bir açıklamayla ifade etmişti.

Sezon başlarında Aykut Kocaman'ın Topal ile Josef orta saha tercihini eleştiren futbol bilgini Demir diyor ki: Beşiktaş takımını sezon başında orta alanda Medel-Atiba ikilisiyle başlat şimdi 10 puan farkla şampiyon olurdu.

Rahmetli dedemin bir lafı vardı, öyle bir söz söyle ki sözünden ibret alsınlar, söz söylemesini bilmiyorsan sükut eyle adam sansınlar.

Kısacası, Fenerbahçe taraftarı Aykut Kocaman'a sahip çıkmalıdır, hocalığı tartışılır fakat karakteri ve Fenerbahçeliliği ASLA!..