Aykut Kocaman, Mevlana, derbi

Aykut Kocaman, Mevlana, derbi

19 Ekim 2017 Perşembe  |   Mentor

Aykut Kocaman'ın sevmem çünkü Mevlana'nın ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol tanımlamasına uymayan insanlardan biri bence...

Düşündüğü gibi değil arzu edildiği gibi davranan insanlardan, bir çok kişiyi etkilemeyi de başarıyor. Alex'e karşı uyguladığı çirkin oyunlar, 3 Temmuz kahramanı gibi görünüp her gün Fenerbahçe'ye hakaret eden ve FETÖ kumpas operasyonunun bayraktarı Hürriyet'te yazarlığı yapması, Fatih Terim Stadının açılışında boy göstermesi, "şikeci Fenerbahçe" tezahüratına sessiz kalması, 3 Temmuz'da siyasete karşıymış gibi yapıp sonrasında Konyaspor hocası olması (siyasetin vizesini almadan Konyaspor hocası olduğunu düşünen varsa tekrar düşünmeli, üstelik işsizdi), bence Fenerbahçe hocası olmasında da kadim dostunun ve siyasetin desteği var. 

Ayrıca kötü bir teknik direktör, UEFA yarı finalinde tek gol bizi finalist yapacakken tek atak yapmadan maçı bitirmemiz, Galatasaray'dan yediği puan farkları, 2011-2012 sezonunda çok rahat kazanacağımız bir maçta 28 gol 14 asist yapan Alex'i yanında oturtarak futboldan hiç anlamadığını gösterdiği onlarca örnek var. 

Ama yiğidi öldür hakkını yeme, Dirar-Lens kararı çok doğru bir karardı, üstelik onun gibi camiada tartışmalı bir hale gelmiş biri için daha başlangıçta Lens gibi sevilen bir oyuncudan vazgeçmek çok cesur bir karardı ve ben o karar için Aykut Kocaman'ı alkışlıyorum. Lens ikinci sınıf kariyeri olan asla büyük takımda oynamamış ikinci sınıf bir oyuncu, Premier Lig'de o takım da Southampton, yani o ligin sıra takımlarından biri zaten küme düştü. Aslında küçük takım oyuncusu, geçen sene küçük takım stratejisi uygulayan Fenerbahçe'de o yüzden çok göze battı. Kapan, Lens'in önüne topu at, koşsun asist veya gol yapsın, atılan topların büyük çoğunluğunu da kaybetsin. Ama büyük takımlarda böyle bir dünya yok, maçların büyük çoğunluğunu kapanan rakine karşı oynuyorsun koşmak yetmez , teknik beceri, futbol zekası ve adam eksiltme yeteneği gerekir ama Lens'in idmanlarda plastik adamlara bile takılıyor olması büyük olasılık. Ama Dirar öyle değil, kanattan içeri girebiliyor, oyun çeşitliliği yaratıyor, adam eksiltiyor, çok iyi çalım atıyor, ayrıca orta değil pas atıyor işte bunlar hep kapalı defansa oynayan büyük takım oyuncusunun nitelikleri.

Peki Beşiktaş niye aldı Lens'i?

Çok açık çünkü Beşiktaş'da Fenerbahçe takıntısı var, Fenerbahçe'den futbolcu alsın sonrası önemli değil, Lens çöpe gitti, Caner de önüne gelenle kavga edip Beşiktaş'daki kolej havasını bozdu bile. Bir kulübün tek amacı Fenerbahçe'den futbolcu almak olursa sonucun böyle olması kaçınılmaz Fenerbahçe takıntısı yakaladıkları büyük bir fırsatı çöpe atmalarına neden oldu. QTM bu Dirar'a söylemediğini bırakmamıştı, futbol bilmiyorlar bildikleri tek şey her Fenerbahçe futbolcusunu aşağılamak, işin kötüsü Fenerbahçeli de bu tuzağa her sene düşüp kendi oyuncusuna küfrediyor.

Saçmalıktan da öte akıl tutulması. Egosunu kontrol edemeyen ben yaptım diyen insanları sevmem kimse sevmez ama Fenerbahçe'nin kadro kalitesini, Dirar'ı, Lens'i bir blog yazarı söylüyor ve medya bunun kenarından bile geçmiyorsa o medyada kalite sorunu var demektir.

Fenerbahçe'nin kadro kalitesi çok iyi ama kötü bir hocası var, Giuliano gibi gol ve asist potansiyeli olan bir adamı kaleden uzakta sağ kanatta oynatıyor, son maçta o bölgeye girdiğinde çok iyi oynadı ama Aykut Kocaman onun çok iyi oynamasından rahatsız olmuş olmalı ki değişikliklerle onu kaleden uzaklaştırdı, onunla birlikte Fenerbahçe'nin oyunu da bozuldu. Guiliano güçlü ama sprinter değil, iri bir vücut yapısı var güçlü ama çabuk yoruluyor. Onu kaleden uzak tutmak futbola ihanet etmek, takımı da bir kişi eksiltmek anlamına geliyor çünkü bu oyuncunun futbol karakteri ve fiziksel yapısı ileri geri koşmaya uygun değil, kısa sürede yorulup oyundan düşüyor zaten kaleden uzak oynadığı için de yetenekleri bir işe yaramıyor. Guiliano sadece ve sadece forvet arkası oynar ve ortalama 10 gol 10 asist yapar, sağ kanatta oynamaya devam ederse küfür ederek kovarız bu da Aykut Kocaman'ın yanlış yerde oynattığı için kovdurduğu ilk futbolcu olmaz.

Bu takımın Skertel-Neto ikilisi dışında kaliteli stoperi yok, Mehmet Topal ve Volkan Demirel'i mecbur olmadıkça bu takımda oynamaz, Ozan, Şener ve Alper bu ülkenin en kaliteli yerli oyuncuları. Bakmayın siz medyanın Galatasaray goy goyuna ligin favorisi Fenerbahçe, Galatasaray ligin bütün kolay maçlarını oynadı, iyi mi kötü mü kalan haftalarda belli olur, çok ağır bir fikstürü var.

Herhangi bir Beşiktaş veya Galatasaray maçının favorisi Fenerbahçe'dir, sadece okuma yazma bilen birisi bile bunu bilir çünkü istatistikler herkese açık ve net. Ama önümüzdeki hafta oynanacak maç için umudum yok çünkü Aykut Kocaman'ın Galatasaray'a karşı çok kötü bir istatistiği var hem Fenerbahçe ile hem diğer takımları ile yenilgi büyük olasılık ama öyle olsa bile Fenerbahçe şampiyon olma şansını kaybetmez, bence olacak da.

Son söz; Fenerbahçe Eurolig şampiyonu olduğunda milliyetçilik naraları atan QTM'den 11 yabancı ile oynayan Galatasaray'a karşı şampiyonluk adayları arasında en çok Türk futbolcu takım olan Fenerbahçe için hafta içi büyük bir destek kampanyası bekliyorum, eğer öyle olmazsa hepsinin sadece Fenerbahçe düşmanı çirkin insanlar olduğu ortaya çıkar.