Aygün'ün objektifinden 'Sınırdaki İnsanlar'

Aygün'ün objektifinden 'Sınırdaki İnsanlar'

17 Nisan 2019 Çarşamba  |   iyi

Milliyet Gazetesi Fotoğraf Servisi Müdürü deneyimli foto muhabiri Bünyamin Aygün altıncı kişisel sergisi “Sınırdaki İnsanlar” açıldı.

İstanbul Kültür Üniversitesi Akıngüç Oditoryumu ve Sanat Merkezi Fuaye Alanı’nda sergisi açılan Aygün objektifini zor coğrafyalara, çatışma bölgelerine, doğal afetlerin yaşandığı yerlere çeviriyor. Onun gözünden tanık olduklarımız bize en çok da barışın önemini anımsatıyor. 2005 ve 2019 yılları arasında tam 14 yılda farklı yerlerde ve zamanlarda çekilen yüzlerce fotoğraf arasında seçim yapmak da sergiyi isimlendirmek de bir hayli zor olmuş:

“Tam olarak nasıl bir şey yapacağımızı bilmiyorduk. Son yedi sekiz yılda hayatımızın her yerinde savaş var. Sınırda olan insanlar da Türkiye’nin değil dünyanın gerçeği. Sert bir şeyin sınırındayız. Mesela Mısır’dan Kahire’den fotoğraflar var demokrasinin sınırında. Gazze ve İsrail’i ayıran noktadan fotoğraflar var özgürlüğün sınırı. Telafer’den fotoğraflar var sefaletin sınırı. Afrika’dan Tanzanya’dan fotoğraf var mesela Albino çocuklar renklerin sınırı. Çünkü orada Albino çocuklar uğursuz sayıldığı için büyücülere ücret karşılığında satılıyor. Kenya ve Somali’den fotoğraflar var örneğin açlığın sınırında. Afrin’de eline bomba almış bir genç hayatın sınırını simgeliyor. Kanlı fotoğrafları özellikle koymadık. Bundan özellikle uzak durduk. Hepsi hikayesi olan fotoğraflar. ‘Sınırdaki İnsanlar’ sergisi üniversitelerden sonra Avrupa’da da sergilenecek, bu düşünce beni daha çok heyecanlandırıyor.” 

2013 yılında Suriye’de IŞİD tarafından 40 gün rehin tutulan deneyimli foto muhabiri “Savaş veya doğal afet bölgelerinde gazetecilik yapıyorsanız cesur olmayacaksınız. Bizim için en büyük tehlike cesur olmak. Ben cesur davrandım ve hayatımın en büyük hatasını yaptım. Sonrasında da benzer coğrafyalara gittim. Sizi bir şey oraya çekiyor. O an hayatınız gözünüzde değersizleşiyor. Olay ve fotoğraf var oluyor. Siz orada ikinci plandasınız. Hayati tehlikesi var ama zamanla bunu unutuyorsunuz” diyor.

Medya Günlüğü'nde de fotoğrafları yayınlanan Aygün'ün sergisi 11 Mayıs'a kadar gezilebilir.

(Milliyet, Medya Günlüğü)