Aydınlık Zelyut'la yolları ayırdı

Aydınlık Zelyut'la yolları ayırdı

6 Nisan 2019 Cumartesi  |   Günlük

Aydınlık gazetesi, yazarı Rıza Zelyut’la “Türk kışı” başlıklı yazısı nedeniyle yollarını ayırdığını açıkladı. 

Bir açıklama yapan Aydınlık, Zelyut’un yazısında, “Fetullah’ın Erzurum’daki torunları kime oy verdiler? Kendilerini Fetullah Gülen’in torunları olarak gösterenler o seçimde de bu seçimde de AKP’ye oy verdiler. (...) Peki 1919’larda Pontus Rum Devleti kurulmak istenen bölge halkı kime oy verdi? Cevabını Rize ve Trabzon oylarına bakarak siz verebilirsiniz. (...) AKP, işte FETÖ’cü, İskilipli Atifçı ve Pontusçu geçmişi yüksek olan yerlerden yüksek oy alıyor” ifadelerini kullandığı gerekçesiyle yollarını ayırdığını duyurdu. 

Aydınlık’ın açıklaması şöyle: 

Yazarımız Rıza Zelyut “Türk kışı” başlıklı dünkü yazısında “Fetullah’ın Erzurum’daki torunları kime oy verdiler? Kendilerini Fetullah Gülen’in torunları olarak gösterenler o seçimde de bu seçimde de AKP’ye oy verdiler. (...) Peki 1919’larda Pontus Rum Devleti kurulmak istenen bölge halkı kime oy verdi? Cevabını Rize ve Trabzon oylarına bakarak siz verebilirsiniz. (...) AKP, işte FETÖ’cü, İskilipli Atifçı ve Pontusçu geçmişi yüksek olan yerlerden yüksek oy alıyor” cümlelerini kullandı. 

Aydınlık gazetesi Ak Parti’ye oy veren halkımızı terör örgütleriyle ilişkili ve düşman cephede gösteren bu ifadeleri kesinlikle kabul etmemektedir. Türk milleti bir bütün olarak ABD destekli terör örgütleriyle mücadele etmektedir.

Yazının başlığında belirtilen “Türk kışı olur” çağrısı da ABD’nin uzun süredir fırsatını kolladığı Sorosçu kitle hareketlerini işaret etmesi sebebiyle de Aydınlık’ın yayın çizgisine ve hassasiyetlerine uymamaktadır. 

Aydınlık, Michael Rubin başta olmak üzere Pentagon’un psikolojik savaş elemanlarının bu yöndeki tehditlerini uzun süredir kamuoyunun dikkatine sunuyor. Aydınlık sütunları Rubin’le aynı anda aynı söylemlerin dillendirileceği yer olamaz. 

Değerli yazarımızla yaşadığımız bu temel fikir ayrılıkları sebebiyle yollarımızı ayırdığımızı kamuoyunun bilgisine sunarız. 

Sayın Zelyut’a katkıları için teşekkür ederiz.

Karşı açıklama

Zelyut ise Twitter hesabından şu paylaşımda bulundu:

"Değerli arkadaşlar! Aydınlık Gazetesi yazılarıma son verdi. Canımız sağ olsun. Biz, Büyük Atatürk'ün yolunda yürümeye devam edeceğiz. Laik Türkiye'yi tarikat devleti yapmaya çalışanlarla mücadeleye devam. Ne mutlu Türk'üm diyene! Ne mutlu eğilmeyene!"

(Medyatava, Medya Günlüğü)