Avrupalı olmak

Avrupalı olmak

14 Ocak 2020 Salı  |   Mentor

Sayın Mustafa Cengiz'in konuşmalarını dinledim, bir sporsever olarak üzüldüm çünkü Fenerbahçe Başkanı Ali Koç çok net ve somut şeyler söyledi, belge gösterdi, kaynak gösterdi. Oysa Sayın Cengiz'in cevabı daha çok dedikodu kıvamında idi. Galatasaray gibi eğitim ve öğretim konusunda, hatta sporda Avrupa’yı Türkiye'ye getirmekle övünen bir kurumun spor kulübü başkanlığı yapan birinin böyle hazırlıksız ve kendini sıkıntıya sokan bir konuşma yapmasına şaşırdım. 

Ben pek Avrupalı olmak arzusunda biri değilim, çocukluğum Anadolu'da geçti. Daha çok "Anadolu çocuğu" olmakla övünürüm, dil bilirim, Rönesans, Reform takip ederim, sanatçılarını takip eder, müziklerini dinlerim ama Avrupalı olmak istemem. Çiğ etten yapılan Fransız "tartare de boeuf" yemem, benim favorim tandırdır ya da döner veya pide. Yani "Avrupalı" olmak umurumda değil ama bu bir değer olarak lanse ediliyor, onun için söylüyorum. 

Çok amatörce bir konuşmaydı. 

“Fetö bitince biz şampiyon olduk” dedi, oysa daha 3 gün önce Fetö tutuklamaları vardı, her gün yapılmaya devam ediyor. 

Gazeteci Toygun Atilla "İfşa" adlı kitabında futboldaki Fetö yapılanmasını ve nasıl hala güncel olduğunu anlatıyor. 

Hakan Şükür ve Arif Erdem gibi Fethullah Gülen'in beyin takımında yer alan iki militan suçlu kayıp, futbola ne tür kirler bulaştırdıklarını bilmiyoruz. 

Hal böyle iken; Sayın Mustafa Cengiz'in “Fetö bitti” tespiti devletin Fetö mücadelesine köstek çünkü Fetö'nün trolleri sosyal medyada böyle bir örgüt olmadığını, bunu hükümetin planladığını anlatıyor. Ayrıca Fetö'nün bitmediği ortada iken bir tür itiraf gibi, en azından kendi kulübünü zan altında bırakıyor.   

Bir diğer konu ise menajer ücretleri… 

Sayın Cengiz diyor ki, “Menajerlere 100 milyon TL ödedik” ama bir gerçek var ki bu TFF'ye 10 bin euro olarak bildirilmiş. Olabilir futbolcu ücretlerine yedirilmiştir ve TFF açısından bunun hiçbir sakıncası yok ancak Maliye Bakanlığı ve vergi açısından var, şöyle ki: O dönemde futbolcu ücretlerinden sadece % 15 stopaj kesiliyordu, oysa menajer ücretlerine % 18 KDV uygulandığı gibi, menajerin % 35'e varan ölçülerde gelir vergisi ödemesi de gerekiyor. Ayrıca bildiğiniz gibi futbolcu stopajları amatör branşlar nedeniyle kulübe iade ediliyor, yani eğer menajer ücretleri futbolcu ücretlerine yedirildiyse devletin yaklaşık 50 milyon TL vergi kaybı var. 

Çelişki açık: Kulüp Başkanı “100 milyon TL ödedik” diyor, TFF 10 bin euro ödediler” diyor, en azından soruşturulması gerekir. 

Ama biliyoruz ki soruşturulmayacak; Emlak GYO gibi yarısı devlete ait yarısı yatırımcıya ait bir şirket sermaye piyasası kanuna aykırı olarak zarara uğratılırken bile kimse “Ne yapıyorsunuz” demedi, bu konuda da kimse bir şey demez. 

Ama hiç olmazsa “Futbol adil” demeyin, “Kazandık” demeyin ayıp oluyor. Dünya sadece futbol değil, çoluğunuz çocuğunuz var, torunlarınız olacak ve gerçekleri öğrenecekler. “Baba, dede, anne, nine niye böyle bir şeye tevessül ettiniz değer miydi” diye sorduklarında verilecek cevabınız olmaz.