'Atatürk'e değer veriyoruz'

'Atatürk'e değer veriyoruz'

20 Aralık 2018 Perşembe  |   Günlük

Rusya lideri Vladimir Putin, Atatürk'le ilgili olarak "Rusya'nın dostuydu. Bu bizim için çok değerli" dedi. Atatürk'ün, modern Türkiye'nin kurucusu olduğunu belirten Rus lider, Türkiye ile bugünkü ilişkilerin gidişinden memnun olduğunu dile getirdi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan övgüyle söz etti.

Yıllık basın toplantısında Rus ve yabancı basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Rusya Devlet Başkanı Putin, cevapladığı bir sorudan sonra sözü Türkiye'den bir gazeteciye vermek istediğini belirterek Fuad Seferov'u işaret etti. 

Medya Günlüğü'nde de Rusya'dan haberleri ve yazıları çıkan Seferov, Rus liderin Mustafa Kemal Atatürk'le ilgili görüşünü ve Türkiye-Rusya ilişkileriyle ilgili değerlendirmesini sordu.

"Atatürk, modern Türkiye'nin kurucusu. Büyük bir insan. Ülkesi için çok şey yaptı" diyen Putin sözlerine "Atatürk, Rusya'nın dostuydu. Bu bizim için çok değerli" diye devam etti. 

Türkiye ile ilişkilerin bugünkü gidişinden memnun olduğunu dile getiren Putin, hem ekonomi hem de güvenlik alanında işbirliğinin olumlu geliştiğini ifade etti.

"Türkiye'nin, NATO üyesi olmasına karşın benimsediği bağımsız dış politikaya değer veriyoruz. Bunun bu şekilde devam edeceğini umuyoruz. Türkiye'nin Suriye'deki çıkarlarına saygı duyuyoruz. Türk partnerlerimiz de Suriye'de yaptığımız işbirliği kapsamında uzlaşmaya hazır" diyen Putin, bu gelişmelerde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önemli rol oynadığını ve bunun böyle devam edeceğini umduklarını vurguladı.

3 saat 43 dakika süren basın toplantısında Rusya lideri 66 soruyu yanıtladı. Bu, Putin'in düzenlediği 14. yıl sonu basın toplantısı oldu.

(TürkRus.Com, Medya Günlüğü)